ВІДКРИВАЄМО

ОЧІ ТА ЗДОРОВ'Я КІСТОК: ревматолог пояснює, які очні симптоми не можна ігнорувати

АВТОР: ШИМЕ МІЙІЧ

Доктор медичних наук, спеціаліст з фізичної медицини та реабілітації, субспеціаліст з ревматології, член Американського коледжу ревматології, керівник поліклініки “Faktor zdravlje” («Фактор здоров’я»).

Очі - вікно в душу і в наш організм, такі проблеми, як сухість очей, розмитість зору або легке почервоніння очей не слід ігнорувати

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобі можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Хорватії провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол — експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.
Очні м'язи можуть працювати вдень і вночі без відпочинку і, разом з серцем, є найшвидші та найбільш навантажені м’язи організму. Передбачається, що наше око буде реєструвати в середньому 24 мільйони зображень протягом життя і моргає воно приблизно 5,2 мільйона разів кожного року. Ми отримуємо 90 відсотків інформації з навколишнього середовища через наші очі. А як же зв'язок між очима та кістками, чи можуть очі розкрити ревматичні ускладнення? Для X-Lab Оптінол від JGL це саме та тема, що Шиме Міїч, доктор медичних наук, провідний хорватський фізіатр і ревматолог, член Американського коледжу ревматології, буде для нас висвітлювати.

1. Чи можуть очні симптоми бути пов’язані з ревматичними захворюваннями?

Організм — це єдине ціле — симптоми та ознаки діяльності будь-якого органу можуть вказувати на захворювання іншого органу або систем органів, і таким же чином очі можуть допомогти розкрити деякі захворювання кісток. Ревматичні захворювання також можуть впливати на очні структури. Іноді цей вплив настільки характерний, що полегшує діагностику самого захворювання. Коли вони не є наслідком алергії, подразнень чи вірусних чи бактеріальних інфекцій, такі симптоми, як сухість ока, почервоніння, проблеми із зором і біль в очах можуть бути пов’язані з хворобами кісток та суглобів..

Деякі з найпоширеніших запальних ревматичних захворювань пов’язані з очними хворобами. Якщо специфічні очні структури, а саме склера, кон’юнктива, епісклера та пігментна оболонка — уражені, це може свідчити про певні запальні ревматичні захворювання. Наприклад, ревматоїдний артрит пов’язаний із запаленням склери і епісклери, а анкілозивний спондилоартрит, найпоширеніше запальне захворювання хребта, пов’язане з сітчастою оболонкою ока; васкуліт, запалення кровоносних судин, пов’язаний з судинними структурами ока.

Шляхом активного пошуку цих ознак при отриманні анамнезу, а також шляхом прицільних діагностичних досліджень, ми можемо вчасно виявити та запобігти ускладненням.

2. Чому необхідно берегти здоров'я очей?

Важливо підкреслити, що симптоми та ознаки на очах не можна ігнорувати. Наприклад, сухість очей може вказувати на ревматоїдний артрит або синдром Шегрена. Ревматоїдний артрит – це переважно системне запалення суглобів, але воно може вражати й інші органи. Синдром Шегрена – це стан, пов’язаний з рядом інших запальних ревматичних захворювань, а основним його симптомом є сухість слизових оболонок, яка включає зазвичай вологу передню частину ока. Крім очей, ряд захворювань може вражати інші слизові мембрани. Це стосується і слизових оболонок порожнини рота та репродуктивної системи, а також залоз, пов’язаних із слизовими оболонками, що також може свідчити про ревматичні захворювання. При синдромі Шегрена є висока ймовірність злоякісних захворювань, лімфом і пухлин, тому необхідний регулярний моніторинг ревматолога для того, щоб вчасно проконсультуватися з іншими медичними спеціалістами.

3. Що ще можуть означати такі симптоми, як почервоніння та затуманення зору?

Ці симптоми можуть вказувати на іншу групу захворювань, які вражають структури райдужної оболонки,   і проявляється почервонінням, хворобливістю та затуманенням зору. Ця група захворювання вражає хребет і суглоби, а в ревматології воно відоме як спондилоартроз. Спондилоартроз характеризується захворюваннями хребта і суглобів, і ця група включає анкілозуючий спондиліт, псоріатичний артрит, реактивний артрит та інші захворювання. Ці захворювання пов’язані зі структурою ока, яка називається судинною оболонкою, а простіше кажучи, є зоною навколо райдужної оболонки. Зв’язок із запаленням саме цих  структур ока є значущим, і навіть ця невелика інформація вказує для фахівця, ревматолога або офтальмолога  на можливу наявність деяких захворювань цього спектру.

4. Як ми повинні дбати про своє здоров'я?

Не ігноруйте проблеми із сухістю очей, затуманенням зору або навіть легким почервонінням очей – вони можуть свідчити про системні ревматичні та аутоімунні захворювання. Почервоніння певної ділянки ока та розподіл цього почервоніння є важливою інформацією для ревматолога та офтальмолога, оскільки допомагає діагностувати захворювання. Взаємозв’язок між проблемами очей і шкірою, травною, сечостатевою системою та інфекційними захворюваннями інших органів і частин тіла полегшує діагностику, лікування та профілактику ряда захворювань. Системні прояви ревматичних захворювань і взаємозв’язок кишківника, шкіри,  інфекційні захворювання на очах іноді не такі очевидні. Можлива навіть затримка на кілька років симптомів, пов’язаних з ревматологією та офтальмологією. Такі симптоми і ознаки не обов’язково відбуваються одночасно, тому ревматолог часто запитує пацієнта, чи спостерігались в минулому такі симптоми, як сухість очей, біль і печіння. Він також запитує про частоту використання очних крапель про зміни зору та поля зору для того, щоб встановити зв’язок між проблемами очей і ревматичними захворюваннями, і  встановити діагноз для  вчасного проведення лікування.

Оскільки ревматичні захворювання та їх лікування пов’язані із захворюваннями очей, вивчення історії хвороби та цілеспрямовані обстеження запобігають ускладненням і незворотним пошкодженням. У ревматології вислів «очі – дзеркало душі» розширюється словами «і всього організму». Іноді навіть незначні на перший погляд симптоми та ознаки можуть допомогти досвідченому ревматологу виявити ряд захворювань у, здавалося б, не пов’язаних з іншими частинами організму. 

Тому рекомендую:

  1. Здоров’я очей і опорно-рухового апарату завжди залишайте фахівцям.
  2. Реагуйте завчасно – зверніться за порадою та допомогою, коли помітите якісь симптоми в очах.
  3. Захищайте свої суглоби та очі.
  4. Пам’ятайте, що сухість очей може свідчити про запальні ревматичні захворювання.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ