ДІЗНАЄМОСЯ

Чому жінки повинні приділяти увагу здоров'ю очей більше, ніж чоловіки

АВТОР: ПРОФЕСОР ІВА ДЕКАРІС

Професор, доктор медичних наук, лікар-офтальмолог, завідувач відділення рогівки спеціалізованої офтальмологічної лікарні “Svjetlost”

Які шість захворювань очей найчастіше вражають жінок, і як їх розпізнати

Основною причиною, чому жінки частіше страждають від певних захворювань очей, є той факт, що вони зазвичай живуть довше, тому вони більш схильні до захворювань, які частіше виникають із віком. Ще однією причиною є гормональні відмінності між жінками та чоловіками, зазначає професор Іва Декаріс, доктор медичних наук, завідувач відділення рогівки спеціалізованої офтальмологічної лікарні “Svjetlost”. Дослідження показали, що жінки часто не усвідомлюють ризику для здоров’я своїх очей, хоча значну кількість захворювань можна було б запобігти.
За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобу можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Україні провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол— експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.

1. Чи ймовірно, що жінки матимуть більше проблем із зором, ніж чоловіки, лише через більшу очікувану тривалість життя чи є якісь інші причини?

Відповідно до аналізів експертів, жінки частіше мають захворювання очей, які можуть призвести до значної втрати зору, такі як дегенерація жовтої плями (порушення центрального зору), глаукома (високий очний тиск) і катаракта. Одне з найпоширеніших захворювань очей, пов’язаних зі старістю, так зване «сухе око», яке, як правило, не призводить до значного погіршення зору, але характеризується дуже неприємними симптомами, такими як відчуття подразнення в очах, пісок в очах, почервоніння та відчуття втоми очей. Основною причиною, чому жінки частіше страждають від цих захворювань очей, є той факт, що вони зазвичай живуть довше, і ці захворювання набагато частіше зустрічаються з віком. Окрім віку, синдром сухого ока частіше вражає жінок, ніж чоловіків через різний гормональний статус, тобто в менопаузі цей синдром виникає через гормональні зміни.

2. Які хвороби очей найчастіше вражають жінок?

Найпоширеніші захворювання очей, яких варто остерігатися жінкам, це глаукома, вікова дегенерація жовтої плями, катаракта, діабетична ретинопатія (для хворих на діабет), відшарування скловидного тіла, сухість очей; відповідно – ймовірності стійкого порушення зору.

• Глаукома

Глаукома часто є тихим вбивцею зору через те, що ця хвороба, якщо не звернутись до офтальмолога, може закінчитися в довгостроковій перспективі дуже погано, коли мова йде про зір.

• Дегенерація жовтої плями

Дегенерація жовтої плями є дуже поширеним захворюванням очей серед людей похилого віку. Для запобігання існує профілактична терапія, тому важливо якомога раніше виявити захворювання та звернутися до офтальмолога для призначення відповідного лікування.

Хвороби очей, викликані цукровим діабетом

Якщо жінка страждає на цукровий діабет, вона повинна знати, що це захворювання може призвести до змін в задній частині ока, на які офтальмолог повинен спеціально звернути увагу, і при необхідності застосувати необхідну терапію до того, як виникне серйозне пошкодження ока.

• Катаракта

Важливо згадати катаракту, оскільки вона часто зустрічається як хвороба очей, і найчастіше проявляється як затуманення зору. Раніше вона з’являлася в основному після 65 років, а сьогодні може з’являтись значно раніше. Важливо виявити катаракту на ранній стадії, тому що катаракта не повинна бути достатньо дозрілою або бути дуже твердою під час операції, інакше ця процедура може стати ризикованою для очей. Тому важливо вчасно її виявити, щоб операція була проведена в оптимальний для пацієнта час – в  такому випадку процедура пройде дуже швидко, безболісно і ефективно. На практиці бувають випадки, коли сама пацієнтка навіть не помічає, що катаракта вже прогресувала, і що вона затверділа на одному оці, отже без регулярних оглядів очей вона може потрапити в ситуацію, коли цю катаракту виявили занадто пізно, що робить операцію невиправдано важкою для ураженого ока.

• Відшарування склоподібного тіла

Відшарування склоподібного тіла – часта проблема в залежності від віку, яка проявляється спалахами в оці та появою серії «плаваючих» спалахів, що рухаються перед оком, які можуть значно погіршити зір. Важливо своєчасно проходити обстеження у офтальмолога, щоб отримати поради щодо лікування та розпізнати різницю між тим, чи це справді відшарування склоподібного тіла, чи йдеться про інший діагноз, такий як відшарування сітківки, при якому необхідно  негайно провести хірургічне втручання.

• Сухість очей

Це поширена проблема, яка погіршує якість життя, і її краще лікувати. Так зване «сухе око», яке, як правило, не призводить до значного погіршення зору, але характеризується дуже неприємними симптомами, такими як відчуття подразнення в очах, пісок в очах, почервоніння та відчуття втоми очей. Якщо проблему вчасно виявлено, значить вдалося покращити якість життя жінки.

3. У якому віці найчастіше виникають вікові проблеми із зором?

Проблеми із зором, пов’язані зі старінням, починають проявлятися приблизно у віці 40 років. Починаючи з цього віку, пресбіопія (залежна від віку далекозорість) виникає як природний процес, коли людина вже не може чітко бачити і читати книгу, будь-який текст на екрані мобільного телефону чи комп’ютера або виконувати будь-яке інше необхідне завдання, щоб побачити зблизька без якихось труднощів. Пресбіопія виникає через втрату еластичності  кришталика в нашому оці, через що кришталик більше не може змінювати свою форму, що необхідно для людини щоб фокусуватися на предметах, розташованих на різних відстанях.

Першими симптомами пресбіопії є затуманення зору або головний біль при роботі зблизька до екрану, сльозотеча і втома очей. У далекозорих людей пресбіопія виникає раніше (у тих, хто має лінзи з плюсовою діоптрією), і може виникнути набагато пізніше у людей з короткозорістю (які носять лінзи з мінусовою діоптрією). Таким чином, короткозорі люди можуть добре читати у віці за п’ятдесят років.  Після 40 років може виникнути підвищений внутрішньоочний тиск (глаукома), який зазвичай не проявляється видимими симптомами. Навіть якщо ці симптоми не потрапляють в око, лікар повинен виміряти внутрішньоочний тиск, щоб пацієнт не почав втрачати периферичний зір навіть не усвідомлюючи це.

4. Чи можемо ми самі запобігти цим проблемам?

Найкращий спосіб запобігти хворобам очей у будь-якому віці, а отже, і в разі старіння, це дотримуватись рекомендацій лікаря, дбати про власне здоров’я очей, регулярно відвідуючи офтальмолога. Рекомендується відвідувати офтальмолога раз на рік, щоб огляд включав перевірку зору (щоб дізнатись, чи потрібні вам окуляри чи контактні лінзи), вимірювання внутрішньоочного тиску та огляд очного фону для розширеної зіниці. Сьогодні існують такі прилади, як оптична когерентна топографія (ОКТ) зорового нерва та центрального зору (макули). Вони дуже точно і вчасно виявляють навіть найменші зміни очного фону, які можуть бути невидимими під час стандартних оглядів очей. Таку перевірку  слід проходити, якщо це можливо,  кожні два роки. При виявленні будь-якої проблеми або ознак вікових змін в очах лікар повинен своєчасно інструктувати пацієнта про те, як допомогти здоров’ю очей.

5. Що найважливіше ми можемо зробити для покращення здоров’я очей?

Найкраща порада для здоров’я очей – це регулярні огляди у офтальмолога. Це також стосується дуже раннього віку, тобто маленьких дітей, оскільки зір зазвичай розвивається до шести років і вкрай важливо перевірити, чи нормальний зір у дитини на обидва ока у ранньому віці. Наприклад, якщо одне око у дитини має дефект заломлення (діоптрію) і вона не носить окуляри, око залишиться з порушенням зору на все життя. Крім того, у міру старіння необхідно регулярно проходити огляди очей  для того, щоб офтальмолог міг перевірити, чи все в порядку зі здоров’ям ваших очей і якщо ні, що з цим робити і коли повторно оглядати очі. Стандартної норми як часто слід перевіряти стан очей немає; скоріше, це залежить від офтальмолога, який найкраще оцінить, що є оптимальним для кожного пацієнта.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ