ДОСЛІДЖУЄМО

ВУХА, НІС, ОЧІ: як гігієна пазух носа запобігає розвитку хвороб очей

АВТОР: РАТКО ПРСТАЧИЧ

Доцент, доктор філософії, лікар-оториноларинголог, субспеціаліст фоніатрії, завідувач відділення фоніатрії, Університетський лікарняний центр в Загребі

Ось як щодня треба дбати про здоров’я очей і запобігати захворюванням

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобу можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Україні провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол— експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.

Очні м'язи можуть працювати вдень і вночі без відпочинку і, разом з серцем, є найшвидшими та найбільш навантаженими м’язами організму. Око з'єднується з центральною і вегетативною нервовою системами через нервово-м'язові структури в порожнині ока, а також через весь зоровий шлях. І не тільки це – навколоносові пазухи анатомічно тісно пов’язані між собою з очними порожнинами, а отже, з очним яблуком, очними м’язами і зоровим нервом. Ось чому носові пазухи дуже важливі для здоров’я очей і ось чому необхідно звернути увагу на гігієну носа, щоб мати здорові очі, - попереджає доцент Ратко Прстачич, доктор філософії, керівник відділення фоніатрії Університетського лікарняного центру Загреба, згодившись відповісти на запитання виключно для X-Lab Оптінол.

1. Як пов'язані свербіж і почервоніння очей, нежить і чхання?

Свербіж і почервоніння очей, нежить і чхання – найпоширеніші симптоми алергічного кон’юнктивіту та алергічного риніту. На практиці це два різні випадки дуже часто діагностуються  у осіб з алергією, тому що у деяких хворих  є проблеми як з очима, так і з носом. Як наслідок прямого впливу на слизові оболонки ока алергенів – але також опосередковано через носо-очний рефлекс – алергічний кон’юнктивіт проявляється неприємним свербінням, сльозотечею та почервонінням кон’юнктиви ока. Хворі скаржаться на відчуття піску в очах і постійну потребу моргати. Найбільш поширені симптоми алергічного риніту  – водянисті виділення з носа, чхання та закладеність носа.

Як і при інших алергічних захворюваннях, у боротьбі з ними головне – профілактика симптомів, тобто уникнення контакту з алергенами, і з цієї причини вкрай важливо робити тестування на алергію  під час діагностичної процедури, щоб визначити, які алергени впливають на очі, і як  їх уникнути. З точки зору медикаментозної терапії найбільше значення мають пероральні препарати,  антигістамінні препарати та назальні кортикостероїдні спреї. Вони добре усувають носові симптоми, і також допомагають усунути значну кількість очних симптомів, діючи через назало-очний рефлекс. Для  деяких пацієнтів з переважаючими очними симптомами необхідне введення  місцевих антигістамінних препаратів у вигляді очних крапель.

2. Чи впливають навколоносові пазухи на здоров'я очей?

Навколоносові пазухи анатомічно тісно пов’язані з орбітальною порожниною, а отже, з очним яблуком, очними м’язами та зоровим нервом. Тому цілком зрозуміло, що можливі гострі або хронічні запальні процеси навколоносових пазух, які можуть мати великий вплив на здоров’я очей і на сам зір. Одне з найбільш серйозних ускладнень – гострий гайморит – це пряме поширення запального процесу в орбітальній області. Цей стан називається орбітальним целюлітом. Частіше зустрічається в дитинстві і у людей з ослабленим імунітетом. При діагностуванні вимагає негайного лікування з високими дозами антибіотиків широкого спектру дії, а деяким пацієнтам буде потрібна термінова операція.

В інших випадках не спостерігається пряме  поширення запального процесу від пазухи до очної області; натомість виникає токсична дія медіаторів запалення на зоровий нерв (неврит), що зрештою призводить до ослаблення або повної втрати зору  ураженого ока. Це – екстренна ситуація,  яка вимагає лікування високими дозами кортикостероїдів, і часто вимагає хірургічного втручання, щоб зберегти зір пацієнта.

3. Як найкраще подбати про здоров'я очей і запобігти захворюванням?

З оториноларингологічної точки зору, найголовніше – попередити потенційно небезпечні захворювання очей, щоб належним чином підтримувати здоров’я свого носа та навколоносових пазух. Під цим я маю на увазі, в першу чергу, відповідне лікування алергії або інших хронічних запальних захворювань носа, дотримання гігієни носової порожнини, промивання носа ізотонічним або гіпертонічним розчином морської води. Регулярна гігієна порожнини рота (чистити зуби та язик) давно стало загальноприйнятою щоденною рутинною  процедурою. Профілактика та попередження причин таких захворювань у нашій носовій порожнині, своєчасне лікування дуже важливі для здоров’я очей.

IZVORI:

  1. J BousquetJ KnaniA HejjaouiR FerrandoP CourH DhivertF B Michel Heterogeneity of atopy. I. Clinical and immunologic characteristics of patients allergic to cypress pollen. Allergy. 1993;48:183-8.
  2. Baroody FM, Naclerio RM. Nasal-ocular reflexes and their role in the management of allergic rhinoconjunctivitis with intranasal steroids. World Allergy Organ J. 2011;4(1 Suppl):S1-5.
  3. Tsirouki T, Dastiridou AI, Ibánez Flores N, Cerpa JC, Moschos MM, Brazitikos P, Androudi S. Orbital cellulitis. Surv Ophthalmol. 2018;63:534-553.
  4. Neo WL, Chin DCW, Huang XY. Rhinogenous opticneuritis with full recovery of vision – The role of endoscopic optic nerve decompression and a review of literature. Am J Otolaryngol. 2018;39:791-795.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ