ДОСЛІДЖУЄМО

Сім актуальних питань до фармацевта: як захистити зір та зняти дискомфорт

АВТОР: СИЛЬВІЯ МАЙСЕК

Магістр фармацевтики, Аптека “Pablo”

Для зволоження очей, коли нам не вистачає природних сліз або коли їх склад ослаблений використовуються штучні сльози. Ось як ними користуватися

Цілком імовірно, що кожного з нас хоча б раз у житті хвилював стан здоров’я очей. Як допомогти собі при появі сухості очей, які вітаміни принесуть користь, впливаючи на здоров'я очей, як вибрати штучні сльози і коли їх використовувати? Аптекар Сільвія Майсек дає найважливіші поради щодо того, як реагувати, коли ви помічаєте певні симптоми, пов'язані із здоров'ям очей.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобу можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Україні провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол — експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.

1. Як зняти дискомфорт в очах, якщо симптоми не свідчать про захворювання?

Такі симптоми, як втома очей, поколювання/печіння, відчуття стороннього тіла або піску в очах, раптове почервоніння, сльозотеча, свербіж або підвищена чутливість очей часто пов’язані з перебуванням в приміщеннях з кондиціонером, носінням контактних лінз, подразненням, викликаним макіяжем, вітром, або тривалим перебуванням  перед екраном гаджету. Іноді симптоми також можуть виникати як побічний ефект від деяких ліків. Поява цих симптомів не повинна викликати занепокоєння, якщо вони виникають час від часу. 

Найдієвіше – пийте достатньо води, висипайтеся, дайте очам відпочити від контактних лінз і перейдіть на окуляри, використовуйте штучні сльози для зволоження очей і запобігання сухості, підтримуйте гігієну очей, носіть сонцезахисні окуляри, використовуйте зволожувачі повітря. Теплі компреси, які стимулюють виділення багатого ліпідами секрету мейбомієвої залози, також допомагають при більш серйозних симптомах.

2. Що робити, якщо наші очі піддаються дії диму протягом тривалого часу?

Тривалий вплив диму може спричинити почервоніння, подразнення, сльозотечу та відчуття  чужорідного тіла в оці. Рекомендується не терти очі, оскільки це може посилити подразнення. Якщо ви одягли контактні лінзи, зніміть їх, поки очі не відпочинуть. Промийте очі штучною сльозою, щоб видалити потенційно сторонні частки з очей і, таким чином,  зменшити подразнення, і обов’язково попередньо помийте руки з милом. Якщо можете, ляжте і дайте відпочинок очам, застосувавши холодний  компрес на п’ять-десять хвилин.

3. Що робити, якщо парфум потрапляє в око?

Спочатку потрібно ретельно вимити руки, щоб переконатися, що на них немає хімікатів і мила. Потім промийте очі теплою водою або фізіологічним розчином протягом десяти хвилин. Якщо ви носите контактні лінзи, вийміть їх. Не тріть очі, оскільки це може завдати додаткової шкоди від подразнення. Не заливайте в очі нічого, крім води та штучних сліз. Було б бажано лягти та дати відпочити очам протягом 30 хвилин, оскільки природна слізна плівка сама видалить залишки парфумів. У разі постійного почервоніння, якщо симптоми не зникають або якщо вони погіршуються, обов’язково зверніться до лікаря.

4. Як очні краплі полегшують неприємні відчуття?

Очні краплі використовуються для лікування різних захворювань очей. Залежно від захворювання вони можуть містити різні ліки; антибіотики, кортикостероїди, антигістамінні препарати, ліки для лікування глаукоми, від почервоніння очей. Більшість очних крапель призначає лікар, який в залежності від стану ока визначає тривалість призначеної терапії. Краплі, які використовуються для лікування почервоніння очей, містять речовину, що звужує кровоносні судини в очах і, таким чином, усуває почервоніння; їх можна використовувати протягом двох-трьох днів поспіль.

5. Коли використовувати штучні сльози?

Штучні сльози не містять ліків. Вони служать для зволоження очей, замінюють природну слізну плівку і використовуються як замінна терапія для природних сліз, коли їх секреція знижена або їх функція і склад послаблені. Це зволожує і промиває очі і захищає від інфекцій і механічних пошкоджень, таких як пил або частинки тирси та алергени. Вибір штучної сльози залежить від симптомів. Якщо печіння і почервоніння більш виражені  вранці, а сльозотеча посилюється від роботи біля комп’ютеру  або перебування на вітрі та холоді, то це, ймовірно, випадок гіпервипарної сухості ока, тобто порушення ліпідного шару слізної плівки. Ви також повинні вибрати краплі, які  містять ліпідний компонент. При таких симптомах, як сухість і пісок в очах і почервоніння, які  виникають переважно у вечірній час, швидше за все, це гіпосекреторна форма сухого ока, тобто знижене сльозовиділення. У цьому випадку потрібно компенсувати водну складову. 

У разі сильної сухості – після діагностичних або хірургічних процедур на оці, таких як лазерна  корекція зору – рекомендується використовувати штучні сльози з додаванням декспантенолу, оскільки він стимулює регенерацію поверхні ока шляхом прискорення процесу загоєння пошкодженої кон’юнктиви і рогівки. Штучні сльози краще використовувати щодня, кілька разів на день, якщо це необхідно, особливо перед роботою за комп’ютером і до того, як лягати спати, щоб за ніч відновити слизову оболонку ока. Слід вибирати краплі без консервантів і обов’язково рекомендується звернути увагу на  закінчення терміну придатності.

6. Чи існують очні краплі, які використовуються тільки від алергії?

Розлади, які виникають у відповідь на алергени, це почервоніння, свербіж, відчуття поколювання, сльозотеча, та опухлі повіки. Краплі для зняття симптомів алергічної реакції застосовуються за призначенням лікаря. Найчастіше це краплі, які містять антигістамінний засіб. У разі сухого ока, як можливої побічної дії, рекомендується використовувати штучні сльози, але не все одночасно. Рекомендується промивати очі  штучними сльозами після перебування на вулиці або в приміщенні  в контакті з алергеном. Вони зволожать і заспокоять очі, а також допоможуть вимити алергени.

Для людей, які страждають на алергію, також підійдуть штучні сльози, що містять ектоїн.  Це природний інгредієнт, отриманий з екстремофілів, мікроорганізмів, які можуть виживати в надзвичайно несприятливих умовах навколишнього середовища. Штучні сльози з ектоїном є профілактичним засобом, який нейтралізує вплив алергену. Рекомендується закапувати краплі в очі перед контактом з алергенами, оскільки ектоїн діє, покриваючи слизові оболонки,  утворюючи плівку, що перешкоджає адгезії алергенів. Штучні сльози, що містять ектоїн також полегшують наявні симптоми, захищаючи від шкідливих алергенів, а також допомагають процесу регенерації подразненої та чутливої ​​слизової оболонки ока. Важливо не терти очі під час подразнення, оскільки симптоми можуть погіршитися. Використовуйте замість цього холодні компреси.

7. Які вітаміни можуть забезпечити здоров’я очей?

Важливий вітамін А (бета-каротин), оскільки його дефіцит може призвести до сухості очей і нічної сліпоти. Його антиоксидантна дія захищає око від розвитку хвороб або дегенерації макули. Дослідження показали, що вітамін А в поєднанні з іншими антиоксидантами допомагає уповільнити прогресування нейропатії.

Вітамін Е – також антиоксидант – захищає клітини очей від вільних радикалів.

Вітамін С важливий для захисту від вільних радикалів і для синтезу колагену; це також уповільнює дегенеративні процеси в оці.

Лютеїн і зеаксантин є антиоксидантами з протизапальною дією. Вони захищають тканини ока, кришталиків і макули, що знижує чутливість до світла і запобігає захворюванням, наприклад катаракті. Організм не може їх синтезувати самостійно, тому їх необхідно вживати всередину  через їжу (вживаючи зелені листові овочі) або через добавки.

Омега-3 жирні кислоти зменшують запальні процеси.

Цинк є одним з найважливіших поживних речовин, оскільки він допомагає засвоювати інші вітаміни та корисні мінерали. У поєднанні з іншими вітамінами він захищає сітківку ока і знижує ризик виникнення дегенерації жовтої плями.

Збалансоване харчування, багате вітамінами і мінералами, які ми знаходимо в таких продуктах, як морква, зелень, листові овочі; бобові, риба і морепродукти; солодка картопля (батат), горіхи та яйця є ключовими для збереження кращого зору. Ці вітаміни зміцнюють очну тканину, зменшуючи чутливість очей до світла, забезпечують зниження ризику дегенерації жовтої плями та катаракти та захищають від дії вільних радикалів.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ