ВІДКРИВАЄМО

Як синє світло смартфона та сонячне світло впливають на здоров'я очей

АВТОР: ЕДІТА КОНДЖА КРСТОНІЄВИЧ

Доктор медичних наук, офтальмолог, субспеціаліст з дитячої офтальмології та страбізмології, університетський лікарняний центр «Светі Дух»

Дізнайтеся, яке світло найбільш приємне для наших очей, і на що слід звертати увагу

Природнє світло найбільш приємне для нашого ока. Час, який ми проводимо на денному світлі протягом приблизно 30 хвилин на день стимулює вироблення серотоніну та вітаміну D, яких достатньо для тривалого здорового та нормального функціонування організму. Було показано, що перебування на денному світлі протягом принаймні однієї години зменшує появу та прогресування короткозорості у дітей. Його рекомендує Едіта Конджа Крстонієвич, доктор медичних наук, офтальмолог Університетського лікарняного центру “Sveti Duh.” Через очі ми отримуємо 90 відсотків інформації з навколишнього середовища. Очні м’язи можуть невтомно працювати вдень і вночі, разом із серцем вони є найшвидшими та найбільш навантаженими м’язами в організмі, і ми повинні їх захищати. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярди людей, які страждають на захворювання очей у всьому світі, принаймні у мільярда з них хворобі можна було б запобігти.
Завдяки очам можна виявити захворювання інших систем — очі можуть показати нам симптоми діабету, високого кров'яного тиску або ревматичних захворювань. Окрім старіння та генетичної схильності, на здоров’я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи захворюванням і покращуючи своє здоров’я. Ось чому вперше в Україні провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи, оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери збираються разом у X-Lab Оптінол - дослідницькому центрі експертів JGL — для аналізу останніх досліджень та, застосовуючи цілісний підхід, діляться з нами, як піклуватися про здоров’я наших очей і чому це важливо для всього нашого організму.

1. Які джерела світла сприймають наші очі щодня і як це впливає на зір?

Коли ми говоримо про мобільні телефони, планшети, комп’ютерні монітори та телевізори зазвичай згадується вплив синього світла, яке випромінюють ці пристрої. Синє світло проникає в глибші шари нашого ока, сітківку, а його тривалий вплив може мати негативний вплив на зір.

Блакитне світло є частиною видимої частини спектру світла, яке сприймає наше око, – від 380 до 500 нанометрів за довжиною хвилі з високою енергією. Сонячне світло є найсильнішим природним джерелом блакитного світла, необхідного для нормального циркадного ритму людини, регуляції сну та неспання, що важливо для фізіологічних і психологічних функцій. Штучне синє світло менш інтенсивне, ніж природне, але ми відчуваємо його вплив на собі довше – протягом дня, на відстані, ближчій до ока, а також у приміщенні. Тривале опромінення призводить до втоми очей, відомої як «цифрове напруження». Штучне синє світло порушує циркадний ритм, оскільки наші клітини сітківки під його впливом виділяють меланопсин, який пригнічує секрецію мелатоніну, необхідного для сну.

2. Чи можна дивитися прямо на Сонце?

Прямий погляд на сонце, навіть дуже короткий, може завдати шкоди оку. Якщо ви спробуєте подивитися на сонце, то помітите, що це важко і неприємно. Сильний блиск змушує нас відводити очі та звужувати зіниці, таким чином око природним чином захищає себе. Люди, які спостерігають за сонцем, відчувають фототоксичне та термічне пошкодження центральної частини сітківки ока, що називається сонячною макулопатією. Більшість ушкоджень ока проходить без лікування, самостійно, протягом шести місяців або року, але в деяких випадках зір повністю не відновлюється. Існують окуляри для спостереження за сонячним затемненням, схвалені за стандартом ISO, оскільки звичайні сонцезахисні окуляри не забезпечують потрібного захисту, як і інші типи оптичних пристроїв. Коли ми говоримо про сонце та надмірне опромінення, і також ультрафіолетові промені, то розуміємо, що нам потрібно захищати не лише шкіру, а й очі. Тривалий накопичувальний вплив ультрафіолетових променів на очі проявляється у виникненні катаракти, птеригіуму та дегенерації жовтої плями. УФ-промені, відбиті від водних поверхонь, від снігу, льоду або піску, також можуть призвести до прямого пошкодження поверхні ока, фотокератиту або опіку рогівки, що є відчуттям надзвичайно болючим і незручним, але з часом можливе повне одужання.

3. Яке світло найприємніше для очей?

Природне світло найбільше приємне для наших очей. Час, який ми проводимо на денному світлі протягом приблизно 30 хвилин стимулює вироблення серотоніну та вітаміну D, яких достатньо для збереження здоров’я та нормального функціонування вашого організму. Було показано, що перебування на денному світлі протягом принаймні однієї години зменшує появу та прогресування короткозорості у дітей. У наш час ми все частіше піддаємося впливу штучного освітлення, але ідеального рішення, яке б замінило природне світло, немає. Коли ми говоримо про штучне освітлення, крім яскравості, виміряної в люменах, на джерелах світла можна знайти індикатор K, який вказує на колірну температуру джерела світла. У нас є джерела світла від 1800 K (тепле світло) до 6500 K (холодне світло). Чим вище значення K, тим більше синього світла містить джерело світла. Тому ми виберемо джерело холодного світла з вищим значенням K (3000–6500 K) для повсякденної діяльності, освітлення на робочому місці чи у школі, тобто в місцях, де нам потрібно більше зосереджуватись, і тепле світло (до 3000 K), наприклад, для читання перед сном. Нещодавно почали випускати «розумні лампи», які адаптуються до конкретних умов приміщення та можуть змінюватися з теплого на холодний за допомогою програми.

4. Як відрізнити нетривалий дискомфорт в очах від симптомів, які потребують медичної допомоги?

Іноді важко визначити, чи це просто втома очей, чи причина розладу, початок захворювання. Якщо ми використовуємо відповідний тип окулярів для роботи, або навіть окуляри з жовтими лінзами, які блокують синє світло, все одно потрібно забезпечити належне освітлення на робочому місці та на цифрових пристроях, з якими ми працюємо. Коли ми помічаємо розмитість зору або спотворене зображення, періодичні спалахи або зникнення зображення, або будь-які інші незвичайні явища – у цьому випадку рекомендується проконсультуватися з лікарем. Почервоніння очей може бути спричинено подразненням або тривалою роботою з екраном, але після короткого відпочинку воно повинно зникати. Ми завжди можемо використати штучні сльози як першу допомогу при дискомфорті та втомі в очах, але якщо порушення триватиме довше, потрібне детальне офтальмологічне обстеження.

5. На що звернути увагу та як найкраще захистити себе, щоб покращити здоров’я очей?

Природне сонячне світло є необхідним для збереження здоров’я, і дорослі повинні користуватись ним мінімум 30 хвилин на день. Для дітей – від однієї до трьох годин. Дорослі, і особливо діти, чутливі до надмірного впливу UVA та UVB променів, тому їм потрібні захисні плівки (поляризація) на окулярах, які вони використовують, або сонцезахисні окуляри з УФ-фільтрами. Ніколи не дивіться прямо на сонце. Шкіру навколо очей і обличчя слід захищати спеціальними засобами (відповідними кремами) захисту від ультрафіолету, і не забувати про захист голови. Для нейтралізації впливу синього світла від моніторів, мобільних телефонів, світлодіодних ламп, телевізорів та ноутбуків, – необхідно налаштувати на них відповідно яскравість зображення та увімкнути фільтр синього світла. Діти не повинні піддаватися впливу джерел синього світла принаймні за одну-дві години до сну для підтримки нормального його ритму. Під час роботи за комп’ютером або мобільним телефоном  важливо кожні 20 хвилин робити перерву, подивитись вдалину і дати відпочити очам на кілька хвилин.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ