ДОСЛІДЖУЄМО

Як покращити імунну
систему та здоров'я очей:
аналіз європейських
експертів

АВТОРИ: ОЛЕНА ПЕТРІНОВІЧ-ДОРЕШИЧ/ВІНКА ВУКОСАВ

Олена Петріновіч-Дорешич, головний лікар, доктор медичних наук, доктор філософії, офтальмолог, педіатр, спеціаліст з офтальмології та страбізмології кафедри офтальмології лікарняного центру університету “Sveti Duh” / Вінка Вукосав, доктор медичних наук, спеціаліст з алергології та клінічної імунології, Університетський лікарняний центр “Sestre milosrdnice”.

Очі можуть виявити ознаки деяких захворювань ще до появи інших симптомів

Все, що ми знаємо щодо турботи про здоров’я всього організму, стосується і очей або, ще краще, особливо стосується очей. Очі, по суті, є прямим відокремленням мозку. Постійний приплив крові, багатої киснем та поживними речовинами необхідні для безперебійного функціонування очей, оскільки очі є одними з найбільш метаболічно
вимогливих органів в тілі відносно їх розміру, каже головний лікар Олена Петріновіч-Дорешич, доктор медичних наук, офтальмолог кафедри офтальмології університетського лікарняного центру “Sveti Duh”. Ми отримуємо 90 відсотків інформації про навколишнє середовище завдяки нашим очам. Очні м'язи можуть працювати вдень і вночі без відпочинку і, так само як серце, є найшвидшими та найбільш навантаженими м’язами тіла.

Завдяки очам можна виявити захворювання в інших системах — очі можуть нам показати симптоми діабету, високого кров'яного тиску або ревматичних захворювань. Окрім старіння та генетичної схильності, на здоров’я очей впливає багато інших факторів, які ми маємо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам і покращуючи своє здоров’я. Ось чому вперше в Україні провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи,психіатри, ревматологи, оториноларингологи, пластичні хірурги, практикуючі лікарі, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол — експертний дослідницький центр від JGL для аналізу останніх досліджень у цій галузі і, застосовуючи цілісний підхід, готові ділитися інформацією про те, як дбати про здоров’я очей і чому це важливо для всього нашого організму.

Олена Петріновіч-Дорешич, головний лікар, доктор медичних наук, лікар-офтальмолог, педіатр. Спеціаліст з офтальмології та косоокості кафедри офтальмології лікарняного центру університету “Sveti Duh”

1. Що про нас говорять наші очі, які захворювання можна діагностувати при огляді очей?

Недаремно кажуть, що очі відображають наш загальний стан, як емоційний, так і фізичний. Огляд очей часто виявляє в організмі захворювання, які ще не проявляються іншими супутніми симптомами. Алергічні захворювання є найбільш поширеними, але іноді можуть бути виявлені системні запальні захворювання сполучної тканини або кровоносних судин, що набагато серйозніше і становить загрозу загальному стану здоров’я. Ознак захворювання не обов’язково з’являються на очах і на інших органах або системах одночасно, іноді між ними могло пройти кілька років. Іноді пацієнти навіть забувають, що у них раніше були такі захворювання або відчуття дискомфорту, тому в розмові з лікарем це завжди необхідно детально згадувати і розглядати попередні захворювання чи розлади.

Важливо зазначити, що пацієнт повинен завжди мати при собі стару медичну документацію від інших лікарів та спеціалістів, якщо такі є, для обстеження  офтальмологом очей та зору. Вже встановлені діагнози та результати лабораторних досліджень можуть інформувати та направляти офтальмологічне обстеження значною мірою. Часто вважають, що офтальмологічний огляд служить лише для перевірки нашого зору та призначення окулярів, але запальні імунні захворювання є прикладом ураження очей внаслідок системних порушення.

2. Як виявляється алергічний кон'юнктивіт?

Загальні ознаки, пов’язані з алергічним запаленням кон’юнктиви (conjunctivitis лат.) – печіння, сльозотеча (епіфора), почервоніння, набряк повік і кон’юнктиви, а також як правило свербіж і, як наслідок, тертя очей. Виділення з ока у більшості випадків слизові, тягучі, з домішками сліз. Також спостерігається підвищена чутливість до яскравого світла, протягів або диму і пилу у повітрі. Ці симптоми часто супроводжуються  нежиттю – прозорими виділеннями з носа, сверблячкою в носі і чханням. Ці різного роду неприємні відчуття зазвичай виникають після перебування на природі в теплий і сонячний день, коли концентрація пилу в повітрі найвища. Якщо у людини алергія на домашній пил, кліщі і хутро домашніх тварин, дискомфорт буде найбільш вираженим при контакті з килимами, шторами, ковдрами, плюшевими іграшками та іншими подібними матеріалами, які утримують більшу кількість таких алергенів. Останнім часом ми спостерігаємо збільшення алергії на консерванти та хімічні речовини косметичні засоби та засоби для чистки.

При клінічному огляді можна виявити ознаки запалення на кон’юнктиві — почервоніння, скупчення запальних клітин, слизових виділень і набряк шкіри повік і кон’юнктиви, що іноді створює справжні пухирі, які виступають з щілини повік і може викликати занепокоєння у пацієнтів. У більш важких випадках,запалення також може вражати рогівку, найчастіше її периферичну частину безпосередньо біля склери. Перший і найпростіший захід, щоб допомогти ситуації – це покинути місця з високою концентрацією алергену, вимити обличчя холодною водою та використати холодні компреси, щоб зменшити як симптоми свербежу, так і ознаки запалення. Якщо є  ознаки алергії з боку дихальної системи — задишка, подразливий кашель,хрипи — необхідно звернутися за медичною допомогою.

3. Яка різниця між червоним і рожевим оком і як око може виявити алергію?

Почервоніння є одним з головних ознак запальної реакції організму, результатом розширення капілярів у місці пошкодження. Сильне почервоніння кон’юнктиви зазвичай є результатом бактеріального або вірусного запалення, яке  супроводжується виділеннями з очей. При бактеріальному запаленні виділення з очей густі, гнійні, жовтувато-зеленого кольору, при вірусному – більш слизові і білясті. Таке запалення зазвичай не супроводжується свербінням, а скоріше відчуттям печіння та болю. На відміну від яскраво-червоного ока, воно світліше, а рожеве почервоніння кон’юнктиви зі скловидним прозорим набряком частіше асоціюється з алергією. Тут домінуючим і основним симптомом є свербіж.

Запалення у алергіків виникає раптово після впливу алергену, протягом лише кількох годин, тоді як для запалення, спричиненого бактеріями та вірусами характерні симптоми та ознаки з’являються поступово, протягом одного-двох днів. Лікування також залежить від причини запалення. У разі алергії іноді досить вивести людину з середовища, в якому знаходиться алерген для того, щоб симптоми запалення зникли, тоді як у випадку вірусного кон’юнктивіту необхідне специфічне лікування антибіотиками або вірусостатиками. Якщо є прояви алергії в інших системах органів, таких як дихальна система або шкіра (у вигляді висипу або кропив’янки), необхідно звернутися за консультацією для подальшої діагностики та лікування у досвідченого спеціаліста. 

4. Який найкращий спосіб зберегти наші очі здоровими?

Те, що ми вже знаємо про турботу про здоров’я всього організму, стосується також очей, або, ще краще, особливо стосується очей. Очі, по суті, є прямим відокремленням мозку. Постійний приплив крові, багатої киснем та поживними речовинами необхідні для безперебійного функціонування очей, оскільки очі є одними з найбільш метаболічно вимогливих органів в тілі відносно їх розміру. Ось чому здорові судини є необхідною умовою для хорошого зору. Високий кров’яний тиск, куріння, діабет або запальні захворювання кровоносних судин, які пошкоджують їх стінки, знижують кровотік і призводять до збільшення кровоносних судин, що пошкоджує сітківку. 

Крім того, деякі елементи, такі як цинк і селен, а також каротиноїдні сполуки (лютеїн і зеаксантин) і вітаміни С і Е, які захищають очі від запалення і пошкодження вільними радикалами кисню, необхідні для нормального функціонування клітин сітківки,які перетворюють світлову енергію в нервові імпульси. Щоденні страви, багаті листовою зеленню, овочі, ягоди, насіння та горіхи, бобові та неочищений коричневий рис забезпечують організм такими необхідними елементами для правильного функціонування очей. В останні роки фактори навколишнього середовища, які впливають на нас щодня під час роботи та відпочинку, наприклад – перегляд інформації з різних екранів електронних пристроїв протягом тривалого періоду часу, – ще більше сприяють виникненню сухості очей і втомлюють очі. 

Системи кондиціонування повітря також викликають подразнення поверхні очей, тому захист поверхні очей тепер майже невід’ємна частина щоденної гігієни. До того ж, необхідно уникати продуктів, що містять консерванти, оскільки вони порушують природну цілісність слізної плівки ока та мікробіому.

Вінка Вукосав, доктор медичних наук, спеціаліст з алергології та клінічної імунології, Університетський лікарняний центр “Sestre milosrdnice”

1. Що ми самі можемо зробити, щоб уникнути алергії?

Алергія – це незвичайна і неадекватна реакція імунної системи на різні фактори зовнішнього середовища, тобто алергени. Залежно від причин алергія може бути сезонною, а може тривати цілий рік. На жаль, останнім часом кількість алергічних захворювань зростає. Важливо відзначити, що сімейна, тобто генетична схильність, відіграє важливу роль у розвитку цих захворювань, тому, якщо батьки хворі на атопію, дуже ймовірно, що у дітей теж буде розвиватись алергія. Однак це не обов’язково, не є правилом. Навколишнє середовище також впливає на розвиток алергії, особливо на тривалість впливу  певного алергену. Ми самі повинні змінити наші щоденні звички, якщо  помічаємо, що  фактори зовнішнього середовища викликають у нас дискомфорт.

Наприклад, якщо пилок викликає у нас дискомфорт, важливо уникати перебування на вулиці при високих концентраціях пилку (слід дотримуватися біометеорологічного прогнозу). Також важливо не носити контактні лінзи в цих ситуаціях, оскільки вони притягують алергени. Слід уникати задимлених приміщень, якщо ми помічаємо, що дим викликає у нас дискомфорт, і якщо домашні тварини є причиною алергії, їх було б добре тримати за межами житлових приміщень. Не можна забувати, що косметика і ліки також можуть бути причиною алергії, тому ми повинні припинити використання таких продуктів.

2. Як найкраще подбати про свій імунітет?

Імунітет – здатність організму захищатися від хвороботворних організмів – вірусів, бактерій, паразитів, грибів та їх токсинів. Можна сказати, що імунна система – це інтерактивна система, яка, якщо вона добре працює, не призведе ані до розвитку хвороб, ані до розвитку алергічних реакцій, навіть коли ми піддаємося впливу алергенів. Іншими словами, якщо наша імунна система здорова, ми можемо розраховувати на високу якість життя навіть при надмірній активності алергії, інакше ми можемо бути сприйнятливі до різних інфекцій. Ми живемо в час, коли  щодня відчуваємо стрес. Якщо ми хочемо мати гарний імунітет, то від нас залежить, чи потрібно змінити шкідливі повсякденні звички.

Регулярна фізична активність, навіть лише півгодини на день, підтримує здоров’я організму, запобігає зайвій вазі; а збалансоване харчування, уникання алкоголю та відмова від куріння, достатній сон, своєчасна діагностика та лікування захворювань, регулярні щеплення, уникнення стресів є лише деякими здоровими звичками, які можуть покращити нашу імунну систему та дозволити нам  мати краще і здоровіше життя. Також варто відзначити, що зловживання антибіотиками на ранніх стадіях у дитинстві порушує кишкову мікрофлору під час розвитку імунітету, що також може впливати на розвиток алергічного фенотипу. 

3. Як розуміти, що око є привілейованим імунним органом?

Певні органи в нашому тілі мають здатність сприймати антигени без запуску імунної відповіді запалення. Такі органи є імунологічно привілейованими. Ця група включає центральну нервову систему, плаценту і очі. Особливий зв’язок між оком та імунною системою вперше був виявлений у 1940-х років, коли було помічено, що трансплантати чужорідної тканини поміщені у передню камеру ока не були відторгнені, що згодом призвело до того, що око демонструвало надзвичайно низький рівень відторгнення трансплантата рогівки. Імунні привілеї  є еволюційною адаптацією, активним процесом, у якому разом працюють спеціалізовані тканини та імунна система, щоб забезпечити імунний захист без ризику імунопатогенного ураження тканин. Вони спрямовані  на захист чутливих органів від сильного запалення, яке може зменшити їх функціонування та загрожувати самопочуттю пацієнта. Існує кілька механізмів, відповідальних за імунний привілей, а саме анатомічний, клітинний і молекулярні бар’єри, імунна толерантність та імуносупресивне внутрішньо очне мікросередовище. Порушення одного з цих механізмів призводить до патології, змін, які можуть призвести до пошкодження окремих органів (у даному випадку очей), а якщо вчасно та адекватно їх не пролікувати,  навіть до втрати зору.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ