АНАЛІЗУЄМО

Старіння та здоров'я очей: європейський експерт відкриє, як можна кинути виклик генетиці

АВТОР: АНТЕ БАРИШІЧ

Лікар-офтальмолог, спеціаліст з переднього сегменту ока в спеціалізованій офтальмологічній клініці “Svjetlost”, завідувач відділенням катаракти

Дізнайтеся, який симптом повинен спонукати вас негайно звернутися до вашого офтальмолога

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобі можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Хорватії провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол— експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.
Анте Баришич, доктор медичних наук, офтальмолог і керівник відділення катаракти в спеціалізованій офтальмологічній клініці
“Svjetlost”, зазначає, що окрім старіння та генетики,є багато факторів, які впливають на здоров'я очей, і ми можемо контролювати їх самі. Більшість із них пов’язані із загальним станом здоров’я, а деякі пов’язані саме з очима. Регуляція артеріального тиску, цукру в крові та рівня жирів надзвичайно важлива для серцево-судинної системи. Оскільки в оці багато кровоносних судин, які живлять зоровий нерв та макули з кров’ю, будь-яке ураження кровоносних судин впливає на задню частину сітківки. Доктор медичних наук Анте Баришич також розповідає, у якому віці кожна людина повинна пройти офтальмологічний огляд.

1. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожного другого випадку захворювання очей можна було б запобігти, тож які заходи профілактики та який найкращий спосіб подбати про здоров'я наших очей?

У світі є велика кількість людей, які мають серйозні порушення зору, або навіть сліпнуть.  Більшість із них живуть у країнах, що розвиваються, і не можуть допомогти собі через бідність та відсутність медичної допомоги. Коли ми говоримо про захворювання, які можуть призвести до погіршення зору, в  першу чергу ми маємо на увазі катаракту, глаукому і пошкодження макули. Крім того, порушення зору (амбліопія), буває спричинена нерозпізнаними високими діоптріями в ранньому віці у дітей, захворюваннями зорового нерва, через травми очей. У сучасному розвиненому світі нерозважливий спосіб життя та шкідливі харчові звички спричиняють випадки, коли все більше людей хворіють на цукровий діабет, і це часто призводить до пошкодження задньої сторони сітківки, що, у свою чергу, може призвести до значної втрати зору і навіть сліпоти. 

Катаракта

Катаракта – це помутніння природного кришталика ока, яке виникає з віком, але також може виникати у людей до 50 років, особливо у короткозорих, діабетиків,  після травми ока. Катаракту неможливо запобігти, але її важливо вчасно діагностувати та оперувати, щоб уникнути можливих ускладнень, які найчастіше виникають при прооперованій твердій, зрілій катаракті. У цих пацієнтів одужання дуже повільне. Симптомом катаракти є затуманення зору, яке розвивається поступово. Єдиним лікуванням є операція, яка триває від десяти до п’ятнадцять хвилин, проводиться під місцевою анестезією, є безболісним і ефективним засобом. 

Резюме –  катаракту слід оперувати якнайшвидше, а не чекати її «дозрівання», як вважалося раніше.

Глаукома

Глаукома – захворювання очей, при якому пошкоджується зоровий нерв. Це зазвичай супроводжується підвищеним внутрішньоочним тиском, але в десяти відсотках випадків пацієнти можуть мати нормальний внутрішньоочний тиск (нормотензивна глаукома). Якщо вчасно не діагностувати проблему та не почати лікування, глаукома може призвести до звуження поля зору, втрати зору і навіть повної сліпоти. Пацієнти зазвичай можуть не мати жодних симптомів протягом тривалого часу, і коли вони виникають  (біль в очах, погіршення зору), хвороба вже прогресує. Тому ми називаємо глаукому тихим вбивцею зору. У той час як тип, який називається гострою глаукомою, супроводжується

сильним болем і раптовою втратою зору,  глаукома звичайного перебігу руйнує зір повільно і поступово, без будь-яких симптомів. Тому важливі і вкрай необхідні регулярні офтальмологічні огляди, особливо для людей, члени родини яких хворіють на глаукому, оскільки захворювання також має спадкову складову. Незважаючи на те, що вона може з’явитися в дитинстві та підлітковому віці, глаукома найчастіше з’являється після 40 років, тому всім особам старше 40 років слід пройти офтальмологічне обстеження, яке включає:

вимірювання внутрішньоочного тиску. Від результатів цього обстеження  і вивчення  родинної історії хвороби лікар визначить, як часто людині слід приходити на огляд і обстеження.

Хвороби очей, викликані цукровим діабетом

Діабет стає все більш поширеним, особливо в розвинених країнах. Цукровий діабет пошкоджує кровоносні судини в задній частині сітківки, прямо в центрі зору, жовтої плями або макули, і це може призвести до незворотного пошкодження. У діабетиків також є вищий ризик відшарування сітківки та виникнення катаракти. Регулювання рівня цукру в крові надзвичайно важливе, оскільки, поряд із тривалістю захворювання, воно безпосередньо пов’язане з пошкодженням очей. При регулярних оглядах у офтальмолога та заходах відповідної терапії можна запобігти втраті зору у діабетиків. Природно, здорові харчові звички, фізична активність і відмова від куріння та алкоголю є ключовими факторами для регулювання цього захворювання.

Дегенерація макули (дегенерація жовтої плями)

Дегенерація жовтої плями або макули, яка є центром найяснішого зору у задній частині сітківки — вражає все більше людей похилого віку, але також і людей старше 60 років. 

Точна причина захворювання невідома, ми знаємо, що є і генетична схильність, але також вважається, що куріння та надмірне перебування на сонці можуть сприяти цьому (не доведено). Зрештою, захворювання призводить до втрати центрального зору, при цьому периферія залишається збереженою. Розрізняють дві форми захворювання, які називають сухою і вологою дегенерацією жовтої плями. Перша форма, суха макулярна дегенерація, призводить до поступового погіршення зору і не обов’язково суттєво погіршує гостроту зору. Вона не лікується; для спроби уповільнити її прогрес рекомендовано вітамінні комплекси для макули. Волога форма захворювання призводить до кровотечі в макулі, раптового падіння зору, якому може передувати спотворення прямих ліній, що є симптомом, який вимагає негайного звернення до лікаря — і поява фіксованої темної плями в центрі поля зору. Лікування цієї форми захворювання необхідно починати негайно з ін’єкцій в око. Терапія досить ефективна, якщо її почати вчасно.

2. На які симптоми слід реагувати негайно?

Важливим симптомом, про який варто повідомити офтальмолога, є поява великої кількості маленьких «мушок», крапок, «павутинки» тощо в полі зору, що супроводжується спалахами в темряві. Цей стан є нормальним, у 99% випадків це трапляється з кожним  принаймні один раз, але у  решти 1% відсотків випадків це може бути ознакою відшарування  сітківки, яке потім необхідно прооперувати. 

Захворювання, які можуть призвести до погіршення зору або сліпоти, можна успішно лікувати, якщо вчасно їх діагностувати, ось чому необхідно регулярно проходити офтальмологічне обстеження. На жаль, є кілька діагнозів, для яких сучасна офтальмологія все ще має обмежені можливості для лікування, такі як захворювання зорового нерва (оптична нейропатія) або закупорка судин сітківки  (закупорка артерій і вен), але їх також можна запобігти, регулюючи артеріальний тиск, рівень цукру і жиру в крові.

3. Крім старіння і генетичної схильності, що ще впливає на здоров'я очей, як ми повинні поводити себе при цьому?

Окрім старіння та генетичної зумовленості, існує ряд факторів, які впливають на зір та здоров’я. Більшість із них пов’язані із загальним станом здоров’я, а деякі – конкретно з очима. Регулювання артеріального тиску, цукру в крові та рівень жирів є надзвичайно важливим для кровоносної системи. Оскільки в оці багато кровоносних судин, які живлять зоровий нерв і макулу кров’ю, будь-яка слабкість кровоносних судин впливає на задню сторону сітківки. Цукровий діабет є найбільш очевидним прикладом. Так само, якщо у пацієнтів були інсульт або інфаркт, проблеми з  судинною системою, вони також  можуть отримати закупорку або інфаркт кровоносних судин в зоровому нерві або макулі, або в іншому місці ока, що може призвести до значного погіршення зору, а іноді навіть до сліпоти.

Куріння і вживання алкоголю сильно впливають на кровоносну і нервову системи, а отже і на око також. Фізична активність надзвичайно важлива. Сьогодні багато говорять про харчування та здорові харчові звички, і зрозуміло, що це впливає на весь організм. Для хорошого зору необхідне нормальне, збалансоване харчування.

Деякі теорії стверджують, що надмірне опромінення очей сонячним світлом може призвести до пошкодження макули, тому потрібно носити сонцезахисні окуляри, особливо влітку.

4. На що звертати увагу у дітей?

Ми знаємо, що перші два роки – це період, коли зір швидко розвивається. У наступні чотири роки, до шестирічного віку цей розвиток ще досить швидкий, а потім  сповільнюється  десь до десяти років. Це означає, наскільки важливо підтримувати та розвивати якість зору, яку ми будемо продовжувати берегти протягом усього життя, до десятирічного віку. Тому вкрай важливо вчасно розпізнавати захворювання очей або можливі високі діоптрії у дітей. Якщо батьки помітили щось незвичайне в очах дитини, наприклад, білу зіницю, «ліниві» очі (амбліопія), опущення верхньої повіки або щось інше, вони повинні негайно відвести дитину до офтальмолога. Крім того, проводяться обов’язкові обстеження дітей у віці трьох і шести років. Якщо в родині є випадки захворювання очей, перевірки стають ще важливішими. Батьки можуть не помітити, що у їхньої дитини поганий зір на одне око, тому що інше око працює нормально, тому вроджена амбліопія часто виявляється занадто пізно і допомога може бути безсилою. Ось чому дітям так необхідна  перевірка зору.

5. Як розпізнати сухість очей? Які симптоми та причини?

Сьогодні синдром сухого ока стає все більш поширеним, а перебіг його більш важким у людей різних типів,  віку  і професії. У мене таке враження, що майже кожен третій-четвертий пацієнт, який приходить до мене, має певний розлад, пов’язаний з дисфункцією, тобто слабкістю слізної плівки.

Наші сльози виконують багато функцій в оці. В першу чергу це  – захист очей, але вони також відіграють важливу роль у створенні образу, тобто у баченні. Сльози розташовані на поверхні епітелію, захисного шару рогівки, і захищають її від пошкоджень. Якщо ми маємо неякісну слізну плівку, дискомфорт і розлади, такі як відчуття стороннього тіла в оці, відчуття піску в очах, печіння, надмірна сльозотеча (епіфора), дискомфорт,  – може з’явитися почервоніння ока та іноді затуманення зору. Симптоми виникають особливо вночі або вранці і посилюються до кінця дня. Найбільш поширеною причиною синдрому сухого ока у людей, які активно працюють, є надмірна робота з гаджетами. Пандемія змусила багатьох людей працювати вдома та витрачати більше часу на роботу за комп’ютерами та в приміщенні, це призвело до значного збільшення кількості пацієнтів, які приходять із симптомами сухого ока. Коли ми дивимось на екрани тривалий час, але також коли ми читаємо, керуємо автомобілем або дивимося телевізор, ми несвідомо менше моргаємо  і тим самим зменшуємо виділення сліз і змащення ока. Якщо ви носите контактні лінзи,  ця проблема стає ще більш вираженою.

Люди, які мають гормональний розлад, особливо розлад щитовидної залози, і  

жінки в період менопаузи, часто страждають на сухість очей. Пацієнти з аутоімунними захворюваннями, як і всіма типами артриту, системним червоним вовчаком (СЧВ), синдромом  Шегрена тощо схильні до більш важкої форми захворювання, яка часто потребує додаткової терапії окрім штучних сліз. Операції на очах тимчасово пошкоджують слізну плівку, особливо у пацієнтів, які вже мають проблеми зі слізною плівкою. Деякі ліки, такі як антидепресанти, підвищують сухість очей. Люди, які працюють у середовищі, де повітря надмірно нагрівається або охолоджується, або які працюють у закритих системах з кондиціонуванням повітря, таких як лікарні, офіси

будівель, у приміщеннях холодильних камер або професійних кухонь, мають значні проблеми з очима.

6. Як ми лікуємо сухість очей?

Синдром сухого ока лікується штучними сльозами, які відновлюють нашу слізну плівку. Сьогодні золотим стандартом є штучні сльози без консервантів з підвищеною в’язкістю для довшого збереження стабільності слізної плівки. Їх можна використовувати разом з гелями-змащувачами для очей, особливо перед сном, тому що очі найбільш сухі вночі. Існують також кортикостероїдні засоби і краплі циклоспорину,  та різні інші методи лікування сухого ока, які зараз щодня розвиваються та вдосконалюються у зв’язку зі зростанням кількості пацієнтів із цією проблемою. Профілактика включає ознайомлення пацієнтів з причинами сухості очей та їх усунення, а також, якщо це можливо, внесення змін до середовища роботи та проживання, наприклад зволоження приміщень, уникнення тривалої роботи за комп’ютером, провітрювання кімнат та встановлення належного кондиціонування та опалення. У рідкісних випадках сухість очей може призвести до серйозних проблем із зором, тоді як у переважній більшості випадків це лише невелика незручність і неприємність у звичайному повсякденному житті.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ