ДОСЛІДЖУЄМО

Перевірте список симптомів сухого ока: дізнайтеся, коли варто звертатися до лікаря

АВТОР: БОЯН МАДЖАР

Магістр фармакології, спеціаліст з клінічної фармації, аптека Помур'є

Дізнайтеся, саме за яких умов синдрому "сухого ока" фармацевти рекомендують самолікування

Разом із рекомендаціями щодо використання штучної сльози, людям з легким і середнім ступенем сухості ока також корисні поради щодо правильного способу життя та гігієни. Докладніше про це розповідає Боян Маджар, європейський магістр фармакології.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я, всього у світі налічується 2,2 мільярди людей, які страждають на очні захворювання, і принаймні для мільярда з них хворобі можна було б запобігти. Крім старіння та генетичної схильності, на здоров'я очей впливає безліч інших факторів, які ми можемо контролювати самостійно, що дозволяє нам запобігати захворюванням та покращувати здоров'я. Саме тому вперше провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи, оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери зібралися в X-Lab Оптінол - експертному дослідницькому центрі JGL - щоб проаналізувати останні дослідження. Застосовуючи цілісний підхід, вони складають для нас перелік порад щодо того, як піклуватися про здоров'я очей та чому це важливо для всього нашого організму.

1. Які захворювання змусять скористатись вашими рекомендаціями використовувати препарати для сухого ока?

Люди з легкими порушеннями сухого ока зазвичай відзначають один або кілька дискомфортів: сухість, подразнення, втома очей, печіння, відчуття стороннього тіла або піску в очах, легкий свербіж, біль, затуманений зір, що погіршується протягом дня, сльозотеча (епіфора), чутливість до світла та вітру, дискомфорт від контактних лінз, слизові виділення. 

В аптеці ми рекомендуємо займатися самолікуванням при легких порушеннях, коли виключена можливість механічного або термічного пошкодження ока, і коли пацієнт вже знайомий з проблемою сухості очей і має досвід використання ліків або медичних виробів, що відпускаються без рецепта, для підлітків або дорослих після попереднього лікування захворювань очей.

Ми не рекомендуємо займатися самолікуванням дітям (особливо дітям дошкільного віку) та людям з більш істотними порушеннями (біль, почервоніння від подразнення, сильні гнійні виділення, закриті повіки, сильне затуманювання зору, швидке погіршення симптомів), ураження очей внаслідок попадання в око чужорідного тіла, хімічного або термічного впливу на око, алергії (сезонні проблеми), якщо їх стан не змінюється на краще або гірше протягом трьох днів після початку самолікування. Однак завжди краще, щоб діагноз перед лікуванням поставив офтальмолог. Симптоми, схожі на порушення сухого ока, можуть бути ознакою інших захворювань.

2. На що слід звернути увагу тим, хто використовує засоби від сухості очей?

Засоби від сухості очей, також звані штучними сльозами, можуть містити різні інгредієнти. Важливе значення мають сполуки у складі інгредієнтів, які підвищують в’язкість та забезпечують змащення поверхні ока. Продукти з такими властивостями особливо підходять для сухого гіпосекреторного сухого ока, коли спостерігається дефіцит водного слізного шару. Такі дискомфортні відчуття, як сухість, відчуття піску в очах та почервоніння, більш виражені у вечірній час. Препарати з більшою в’язкістю особливо підходять для людей з тяжкими порушеннями сухого ока або для тих, хто з різних причин не може використовувати препарат частіше.

При надмірному випаровуванні сльози рекомендується використовувати засоби, багаті на ліпідні компоненти, оскільки вони зменшують випаровування сльози, відновлюючи ліпідний шар слізної плівки. При випаровувальній формі сухого ока ви можете помітити, що такі проблеми, як подразнення і почервоніння очей помітніші вранці. Потім, після кількох годин роботи за комп’ютером, виникає підвищена сльозотеча (епіфора), яка може спостерігатися у випадках впливу на очі вітру і холодного повітря. В аптеці важко визначити форму сухого ока за описом пацієнта, тим більше, що симптоми виявляються в різних пропорціях у різних людей. На фармацевтичному ринку переважають препарати у вигляді крапель, гелів, рідше – спреїв. Очні гелі дозволяють довше змащувати очі, тому вони більше підходять для ночі. Однак важливо пам’ятати, що гелі можуть викликати затуманювання зору, особливо після тривалого застосування. 

Препарати від сухості очей можуть бути однодозовими та багатодозовими. Зазвичай, однодозові препарати не містять консервантів. Вони підходять для частого та тривалого застосування, для користувачів контактних лінз та для людей з підвищеною чутливістю до консервантів. Багатодозові препарати з консервантами довговічніші, але мають деякі обмеження через доданий консервант. Існує безліч різних консервантів, але вони, як і раніше, не рекомендуються користувачам контактних лінз, оскільки можуть викликати подразнення та помутніння при накопиченні на контактних лінзах. Як правило, вони рекомендуються для короткострокового використання – консерванти, особливо після тривалого використання, можуть ще більше погіршити симптоми сухості очей, спричинити подразнення та пошкодити клітини поверхні ока. Через це вони не найкращий вибір для людей з помірним і важким розладом сухого ока, яким необхідно часто використовувати продукт.

Багатодозові препарати з консервантами мають аналогічні властивості, але поводитись з ними потрібно обережно, щоб не забруднити контейнер. Деякі користувачі воліють користуватись м’якими пластиковими контейнерами, а інші – такими, які мають кришки-дозатори. На вибір між цими двома видами препаратів може вплинути термін придатності після першого користування, також не можна ігнорувати ціну.

3. Як правильно використовувати засоби від сухості очей?

Перед використанням очних крапель за будь-яких обставин ретельно вимийте руки. Відтягніть нижню повіку вниз пальцями однієї руки, подивіться вгору і випустіть одну краплю у внутрішній куточок ока. Моргніть кілька разів, відкинувши голову назад. Якщо у вас проблеми з рівновагою, ви можете лягти. Після застосування кілька разів моргніть. Після застосування препарату зір буде затуманений деякий час, особливо при використанні більш в’язких препаратів (наприклад, гелів), тому не робіть нічого, що напружує очі одразу після застосування.

Незалежно від лікарської форми (краплі, гель, мазь), при нанесенні медичного препарату на поверхню ока будьте обережні і не торкайтеся ока, повіки чи вій кінчиком контейнера чи туби. Це створює ризик інфікування (особливо при використанні багатодозових препаратів та препаратів без консервантів) та/або ушкодження рогівки.

Дозування та частота застосування залежать від тяжкості розладу. При легших розладах препарат застосовується рідше (не менше одного-двох разів на день), а при більш тяжких – частіше (3- 4 рази на день або навіть частіше). Загалом, ми рекомендуємо використовувати препарат регулярно, а не лише за необхідності. Якщо ми використовуємо різні медичні засоби для очей, між нанесенням кожного з них має пройти щонайменше п’ять хвилин. Візьміть за правило: більш в’язкий засіб слід застосовувати пізніше. Наприклад, спочатку слід використовувати краплі, потім гель або мазь.

4. Як правильно зберігати засоби від сухості очей?

Щільно закривайте контейнери одразу після використання. Краплі та інші засоби, що використовуються для полегшення симптомів сухого ока, зазвичай зберігаються за кімнатної температури. Тримайте препарати подалі від джерел тепла. На кожному контейнері чи зовнішній упаковці (коробці) вказано термін придатності. Препарат не можна використовувати після закінчення цього терміну. У той же час пам’ятайте, що термін придатності обмежується, як тільки ви вперше відкриваєте контейнер. В принципі такі медичні препарати можна використовувати від кількох тижнів до декількох місяців після першого відкриття. Винятком є ​​препарати з однією дозою, які викидаються після використання. Навіть якщо термін придатності не минув, препарат не слід використовувати, якщо після першого відкриття пройшло багато часу.

5. Які ще заходи у вашій аптеці ви рекомендуєте для лікування сухого ока, крім препаратів?

Крім рекомендацій щодо застосування штучних сліз, людям з легким або помірним ступенем сухості очей також корисні поради щодо правильного способу життя, який включає використання зволожувачів повітря, відмову від куріння та регулярні перерви в роботі за комп’ютером. Люди, які проводять багато часу за комп’ютером, повинні розташувати верхній край екрану на рівні очей, щоб зменшити ущелину повік і знизити випаровування сліз. Коли ви довго дивитесь на екран, у телевізор, смартфон, працюєте за комп’ютером, намагайтеся моргати усвідомлено і часто. Ми рідше моргаємо, коли дивимося на екран, і це зменшує змащення поверхні ока. Людям із запаленням повік (блефаритом) або дисфункцією мейбомієвих залоз (ДМЗ) рекомендується відповідна гігієна та теплі компреси.

(Цей текст є результатом незалежного клінічного досвіду та професійної діяльності автора і не обов’язково відображає думку та ставлення клієнта).

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ