ВІДКРИВАЄМО

Відомий експерт аналізує як розрізнити сухість очей і алергію серед схожих симптомів

АВТОР: ЯСМІНКА САЛОПЕК-РАБАТИЧ

Доктор медичних наук, магістр ділового адміністрування, завідуюча, лікар-офтальмолог клінічного центру «Візус»

Дізнайтеся, які симптоми без винятку зустрічаються в усіх вікових групах

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, з 2,2 мільярда людей у світі, які мають захворювання очей, щонайменше у мільярда з них хворобу можна було запобігти. Очі допомагають нам виявляти різні захворювання — вони можуть проявляти симптоми діабету,високого кров'яного тиску або ревматичного захворювання. На додаток до старіння та генетичної схильності,на здоров'я очей впливає багато інших факторів, які ми можемо контролювати, таким чином запобігаючи хворобам та покращуючи наше здоров’я. Ось чому вперше в Хорватії провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи,оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери об’єдналися в X-Lab Оптінол — експертний дослідницький центр JGL — для аналізу останніх дослідження у цій галузі. Застосовуючи цілісний підхід, вони мають змогу поділитися з нами тим, як піклуватися про здоров'я наших очей, і чому це важливо для всього нашого організму.

Що відбувається, коли у вас виникає хвороба сухого ока, і як розпізнати збіг симптомів при алергічному кон'юнктивіті в X-Lab Оптінол нам розкаже авторитетний офтальмолог Ясминка Салопек-Рабатич, доктор медичних наук, магістр ділового адміністрування. «Око демонструє досить невелику кількість симптомів, і майже завжди це сльози, поколювання або печіння; почервоніння, біль і свербіж, іноді з виділенням з ока», – попереджає офтальмолог. Ось що ми можемо зробити до появи перших симптомів алергічного кон'юнктивіту.

1. Як сухість очей пов'язана з алергією?

Обидві патологічні ознаки,такі як сухість очей і сезонний алергічний кон’юнктивіт, призводять до часткового співпадіння симптомів, які можуть посилюватися. Симптоматика в обох випадках істотно впливає на якість життя через дискомфорт, зниження продуктивності праці, соціальне відчуження та тривалу шкоду для людини через естетичні та функціональні порушення зору. Це симптоми, які зустрічаються у всіх вікових групах без винятку.

2. Як розпізнати і як боротися з цими одночасними двома захворюваннями очей?

Око демонструє досить невелику кількість симптомів, і це майже завжди сльози, поколювання або печіння; почервоніння, біль і свербіж, іноді з опухлими повіками та слизові, гнійні або водянисті виділення. Щоб правильно розпізнавати захворювання відповідно до їх симптомів, необхідний детальний офтальмологічний анамнез, а також аналіз та моніторинг особистих звичок і щоденної діяльності.

3. Які типові симптоми сухого ока та алергії?

Свербіж в обох очах є найпоширенішим і найбільш вираженим симптомом, і він свідчить про алергічний кон’юнктивіт. З’являється він сезонно, раптово і найчастіше пов’язаний з появою алергенів (пилок трав, цвітіння дерев, амброзії та ін.). За шкалою від одного до п’яти алергічний кон’юнктивіт буде діагностовано приблизно у випадках від трьох до п’яти. При сухості очей свербіж набагато менш інтенсивний і завжди незначно присутній, незалежно від пори року. Він найчастіше асоціюється з часом, проведеним перед екраном. За шкалою від одного до п’яти, в рамках між одним і трьома.

4. Оскільки пов’язані з алергією симптоми очей можна передбачити з огляду на сезонну появу алергену, чи можемо ми їм запобігти?

Корисно дотримуватися календаря пилку для континентальної та середземноморської Хорватії, який доступний на веб-сайті Хорватського інституту громадського здоров’я. Рекомендується починати із застосування спеціальних місцевих протиалергічних очних крапель без консервантів по дві краплі на день, за сім-десять днів до передбачуваної появи даного алергену, це буде своєчасним до розвитку захворювання. Рекомендується застосовувати щоденні штучні сльози підвищеної в’язкості без консервантів, а також штучні сльози без консервантів для полегшення симптомів алергії, для змивання та зменшення концентрації алергенів. Зберігати краплі потрібно весь час в холодильнику. Умити обличчя, прийняти душ, помити голову, тримати волосся подалі від обличчя (наприклад, носити «хвіст» або гладеньку зачіску), це також важливо, оскільки усуває або зменшує контакт з алергенами. У приміщенні, де ми живемо або працюємо, потрібно зберігати взуття та одяг від відкритого повітря, вітру або вологості. Також рекомендується змінювати регулярно наволочки,  носити захисні окуляри у вітряну погоду через високу концентрацію алергенів і підвищене випаровування передньої поверхні ока. Через вітер і те, як він сушить наші очі, алергени потрапляють в нашу систему життєдіяльності легше.

5. Що відбувається з нашими очима і як допомогти собі, якщо ми відчуваємо біль?

Біль в обох очах у випадках сухого ока, поколювання або печіння, найчастіше виникає вранці під час пробудження або в будь-який час доби в результаті довгих годин роботи перед  комп’ютером, з мобільними телефонами та іншими екранами, коли моргання зменшується. З сухим оком виникає неприємний і раптовий біль при пробудженні серед ночі. При алергічному сезонному кон’юнктивіті біль неприємний і постійний, незалежно від часу дня чи ночі. Перед сном рекомендується використовувати штучні сльози підвищеної в’язкості або гель, щоб наповнити очі необхідною нам вологою, тому що вночі ми не моргаємо і не можемо виділяти сльози. Сльозотеча (епіфора) може виникати частіше як захисний механізм або посилена відповідь на дві хвороби одночасно. Ці сльози менш концентровані, тому вони менш ефективні в самозахисті очей, і знижують гостроту зору та якість нашого повсякденного життя .

Корисна порада: вам потрібно враховувати, скільки часу ви моргаєте, скільки ви проводите часу перед екраном із зменшеним морганням, оскільки ми забуваємо моргати під час фокусування на роботі. Якщо ви носите лінзи, бажано використовувати м’які силіконо-гідрогелеві лінзи із захистом від синього світла.

6. Як допомогти при печінні і почервонінні ока?

Печіння або поколювання виникає як при сухості очей, так і при алергічному кон’юнктивіті, а також у комбінації ці відчуття посилюються, і супроводжуються сильним почервонінням обох очей. Рекомендується вечорами використовувати штучні сльози підвищеної в’язкості і захисний гель.

Почервоніння як симптом домінує при сезонному алергічному кон’юнктивіті обох очей, іноді очі стають повністю червоними. При сухості очей у легких випадках колір десь середній між рожевим і червонуватим, за винятком важких форм сухого ока, які часто потребують цитостатичних препаратів у вигляді очних крапель або кортикоїдної терапії. Рекомендується пам’ятати про причинно-наслідковий зв’язок, а не думати про це лише як про симптом, оскільки прихована бактеріальна або вірусна інфекція завжди може мати наслідки для здоров’я очей. Обов’язково дайте відпочити очам від носіння контактних лінз і використання макіяжу та інших косметичних засобів.

Знання та дотримання корисних звичок, а також знання про сезонні алергії і появу алергенів (профілактика) є найважливішими для зменшення симптомів обох захворювань очей.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ