ДОСЛІДЖУЄМО

Ведучий офтальмолог розповість, як вода впливає на здоров'я очей у літню пору

АВТОР: ПАНЧЕНКО СНІЖАНА КОНСТАНТИНІВНА

Лікар офтальмохірург, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, КазНДІ очних хвороб, м. Нур-Султан

У літні дні поверхня очей виробляє ще менше слізної рідини та знижує свою бактерицидну дію

Оскільки загальна кількість води в організмі складає близько 50-60% від загальної маси тіла, збереження гідратації протягом дня за рахунок пиття води або вживання продуктів, які містять її у великій кількості, має вирішальне значення для підтримки здоров'я вашого серця, мозку і особливо очей. Вода та волога є важливими складовими шару слізної плівки, вони - захист очей від зовнішніх впливів. Це унікальний прошарок рідини та слизової оболонки, який вкриває очне яблуко. Якщо організм зневоднений, цей водянистий шар може витончитись і зменшити вироблення сльози, що викликає синдром «сухого ока», напруження очей та проблеми із зором.
За останніми даними, глобальна поширеність синдрому сухого ока становить 29,5%, при цьому серед різних причин його появи саме дегідратація може бути виявлена ​​за підвищеним рівнем води в крові (гіперосмолярність плазми).
Тільки для X-Lab Оптінол ми запросили Панченко Сніжану Костянтинівну, одного з провідних офтальмологів Казахського НДІ офтальмології. Вона розповість про синдром «сухого ока», пояснить, як вода та її якість впливає на здоров'я очей влітку, надасть три головні поради, як зберегти очі, підтримуючи їх зволоження та здоров'я у спекотні дні.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, всього у світі налічується 2,2 мільярда людей, які страждають на очні захворювання, і принаймні для мільярда з них захворювання можна було б запобігти. Саме тому провідні фахівці в медицині, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери зібралися в X-LAB Оптінол – експертному дослідному центрі компанії JGL – щоб проаналізувати останні дослідження та, застосовуючи цілісний підхід, поділитися з нами тим, як дбати про здоров'я очей та чому це важливо для нашого організму.

1. Як діагностувати синдром сухого ока в домашніх умовах та які методи використовують лікарі?

Актуальність проблеми синдрому «сухого ока» зростає рік у рік, цей синдром вважають хворобою цивілізації. Синдром «сухого ока» є багатофакторним захворюванням очної поверхні, що характеризується змінами у слізній плівці. У зв’язку з тим, що влітку очі піддаються впливу одразу кількох агресорів, навіть у власників здорового зору можуть з’явитися початкові симптоми захворювання.

В медичній практиці першим аналізом є проба на швидкість утворення слізної рідини (тест Ширмера). В результаті лікар повинен визначити, в якому прошарку слізної плівки виникла патологія, та прописати препарати, які впливатимуть саме на пошкоджений шар.

Самостійно необхідно звертати увагу на такі симптоми, як подразнення очей, печіння, свербіж, відчуття, ніби в очах є щось стороннє, чутливість очей до світла, поява слизу біля ока і «водянисті» очі. Також однією з перших ознак зневоднення є поява темних плям і западин під очима.

На робочому місці або вдома головними агресорами для очей можуть стати:

1. Екран комп’ютера

Влітку, у спекотні дні, діти та дорослі залишаються вдома і, як правило, більшу частину часу проводять за екраном комп’ютера або телефону. В результаті підвищеного фокусування зору на одному об’єкті знижується частота моргання, що, у свою чергу, викликає пересихання слізної плівки і збільшує навантаження на зорову систему. Першими скаргами при так званому «синдромі комп’ютерної втоми» є зниження гостроти зору, двоїння в очах, почуття втоми, тяжкості, свербіж («в очі наче піску насипали»), почервоніння та світлочутливість.

2. Кондиціонер

Висушуючи повітря, кондиціонери порушують вироблення слізної плівки, яка забезпечує правильне функціонування очей. Одним із симптомів, який часто ігнорують, є підвищена продукція сльози як реакція у відповідь на дефіцит зволоження. Однак через те, що сльоза змінює свій склад, навіть при рясних виділеннях це не допоможе знизити симптоми зневодненого сухого ока.

3. Загальна дегідратація організму

Одним із важливих факторів є загальна дегідратація організму. При тривалій роботі ми забуваємо заповнювати норму води в організмі, а враховуючи, що в літні дні організм втрачає вологу швидше, поверхня очей виробляє ще менше слізної рідини, яка має бактерицидну дію. Отже, пересихання очей як неприємно, а й небезпечно, оскільки підвищується ризик інфікування та розвитку різних захворювань.

2. Які ваші 3 головні поради щодо запобігання зневоднення очей влітку? Чи достатньо просто пити воду, або ж відомий ще комплекс допоміжних засобів/продуктів?

Першим та основним правилом залишається правильна гідратація організму питною водою. Наше тіло не завжди вчасно надсилає сигнали про зневоднення. Рекомендована кількість води влітку становить 1.5 літри, проте не для всіх підходить дана норма. Починайте свій день зі склянки теплої води для прискорення метаболізму та прислухайтеся до власної нервової системи – вона сама підкаже, коли необхідно поповнити водний баланс.

На додаток до зволожуючих крапель і мазі рекомендую взяти за правило регулярну гігієну повік. Ця швидка процедура покращить роботу мейбомієвих залоз та якість слізної плівки, що дозволить полегшити симптоми «сухого ока». Для початку прикладіть до повік теплі компреси з термальною водою або стерильні серветки для
щоденного очищення повік (чи Блефаролосьон) для розрідження сального секрету та відкриття гирл проток мейбомієвих залоз. Потім кілька хвилин помасажуйте повіки тампоном із ватного диска або ватяною паличкою з Блефарогелем. Залишки можна залишити або видалити ватним диском.

Для того щоб забезпечити більш інтенсивне вироблення сльози, необхідно запускати цей механізм зсередини. Відомо, що для збереження функцій слізної плівки необхідно приймати вітаміни А, С, В12. Також останні дослідження вказують на те, що вживання продуктів, багатих жирними кислотами омега-3, може зменшити запалення очей і забезпечити високу якість сльози. До таких продуктів належать олія льону, жирна риба (у тому числі лосось, тунець, сардини та скумбрія), волоські горіхи, яйця, а також насіння чіа. Проте лікарі рекомендують спочатку пройти лабораторне дослідження та проконсультуватися з терапевтом щодо дієти та прийому суплементів.

3. Що потрібно пам'ятати про здоров'я очей під час купального сезону?

Коли ми проводимо час на відкритому повітрі, на очі впливає одразу кілька факторів: сонце, морська вода, сухе гаряче повітря, пісок, вітер, алергія. Саме тому необхідно пам’ятати кілька правил догляду під час пляжного сезону:

1. Промивайте та зволожуйте очі перед купанням та після нього

Під впливом домішок води, хімічних та органічних речовин, захисна функція ока знижується. Морська вода – це гіпертонічний розчин з більш високим вмістом солі, ніж ваші очі, сольові краплі або навіть сльози. В результаті, зневоднюючи слізну плівку, морська вода витягає вологу з очей та створює відчуття печіння. Коли йдеться про купання в басейні, головним агресором може стати хлор, який додають у воду, а у відкритих водоймах присутні мікроорганізми, які викликають інфекцію, попадаючи на слизову ока. Рекомендую до купання промити очі проточною водою, видалити косметику і закапати зволожуючі краплі. Під час плавання використовуйте окуляри, намагайтеся не чіпати очі руками, не терти їх. Після тривалого перебування на пляжі можна зробити холодні компреси на очі з термальною водою, ромашкою або чаєм.

2. Завжди носіть сонцезахисні окуляри

Не менш важливим фактором є сонячне проміння. Пам’ятайте, що сонячне проміння відбивається як від води, так і від піску. І вони впливають на всі органи та системи. Очі, якщо їх не захистити, можуть отримати справжній опік. Рекомендовано носити сонцезахисні окуляри (особливо в період з 10:00 до 14:00) з достатнім світлофільтром, що блокують 99-100% УФ-променів (еквівалентами цих значень можуть бути написи «УФ-поглинання до 400 нм» або «UV400»).

3. Візьміть за правило використання зволожуючих крапель за необхідності, не потрібно терпіти біль та дискомфорт

Лікарями та фармацевтами було створено препарати, які допомагають зволожити слизову оболонку очей. Вони мають назву “препарати штучної сльози”. Чим більше такі краплі схожі за своєю властивістю на склад сльози, чим менше консервантів містять, тим краще вони допоможуть зберегти здоров’я ваших очей. Одним з таких препаратів є Оптінол. Він стабілізує очну плівку, забезпечує оптимальний захист слизової ока, забезпечує відмінне зволоження.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ