ДОСЛІДЖЕННЯ

Як спорт влітку може покращити здоров'я очей та знизити ризик катаракти

АВТОР: ТЛЕУБАЄВА ГУЛЬМІРА БАХИТОВНА

Лікар офтальмолог, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, консультативно-реабілітаційне відділення КазНДІ очних хвороб

Доведено, що навіть прості фізичні навантаження покращують кровотік та тонус судин

Глобальний звіт Les Mills про фітнес за 2021 рік свідчить, що пандемія спонукала людей приділяти більшу увагу своєму здоров'ю. А якщо ми скажемо, що заняття спортом також можуть поліпшити здоров'я очей? У недавньому дослідженні, опублікованому в Міжнародному журналі офтальмології, йдеться про те, що регулярні фізичні вправи зменшують окисне пошкодження ока і знижують ризик вікової катаракти. Доведено, що ризик розвитку такого тяжкого захворювання потенційно може знижувати навіть помірне фізичне навантаження: годинна прогулянка на велосипеді чи ходьба знижують ризик на 2%.

Вчені пропонують оптимальну кількість активності на день: шість метаболічних еквівалентів (МЕТ). Для розуміння цієї величини уявіть, що 1 МЕТ – це кількість енергії, яка використовується людиною у стані спокою, 3 МЕТ-а – плавання на пляжі з помірними зусиллями, а 6 МЕТ – еквівалент години повільної їзди на велосипеді. Це співвідношення вимірює кількість кисню, яку споживає організм, у свою чергу істотно впливаючи на тонус судин і відновлення кровотоку в сітківці, що має вирішальне значення для здорового зору. Що відбувається з нашими очима, коли ми займаємось спортом, чи допомагає це у лікуванні наявних захворювань органів зору, якою є оптимальна норма фізичного навантаження для збереження здоров'я очей та тіла? Відповіді на ці питання, ексклюзивно для «X-лаб Оптінол», надасть провідний казахстанський експерт медичної галузі, лікар-офтальмолог Казахського НДІ офтальмології Гульміра Бахитівна Тлєубаєва.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, всього у світі налічується 2,2 мільярда людей, які страждають на очні захворювання, і принаймні для мільярда з них захворювання можна було б запобігти. Саме тому провідні фахівці в медицині, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери зібралися в X-LAB Оптінол – експертному дослідному центрі компанії JGL – щоб проаналізувати останні дослідження та, застосовуючи цілісний підхід, поділитися з нами тим, як дбати про здоров'я очей та чому це важливо для нашого організму.

1. Що таке катаракта і яка статистика пацієнтів із порушенням зору, спричиненого цим захворюванням?

Катарактою називають будь-яке помутніння кришталика ока. Кришталик – прозора лінза, розташована всередині очного яблука навпроти зіниці. Кришталик заломлює світлові промені, що входять в око для чіткого відображення його на сітківці. Катаракта є одним із найпоширеніших офтальмологічних захворювань. Найчастіше вона розвивається у людей похилого віку (так звана вікова катаракта). Однак не виключається можливість її появи і в молодшому віці (так звана ускладнена катаракта), а в деяких випадках вона може бути навіть уродженою. Достовірних статистичних даних про поширення катаракти серед населення Казахстану немає, але якщо судити з оперативного лікування катаракти, тільки в казахстанському НДІ хвороб очей проводиться близько 8 тисяч подібних операцій на рік.

2. Які існують стандартні методи профілактики та лікування катаракти, які є найсучасніші рекомендації офтальмологів у світі?

Для запобігання розвитку хвороби існують різні заходи, які називаються профілактикою. Профілактика може допомогти тільки в тому випадку, якщо людина абсолютно здорова і хоче знизити ризик появи захворювання у майбутньому. Найкращою профілактикою катаракти, як багатьох інших вікових захворювань, є здоровий спосіб життя. Це фізична активність, відмова від шкідливих звичок, захист очей від ультрафіолетового світла, повноцінне та збалансоване харчування.

Якщо катаракта вже трапилась, все, що можна зробити – лише зменшити швидкість прогресування хвороби. У цьому випадку призначають лікарські препарати у вигляді крапель, які уповільнюють подальше помутніння кришталика.

Найефективнішим і найсучаснішим способом лікування вважається хірургія катаракти. Факоемульсифікація каламутного кришталика здатна назавжди вирішити проблему катаракти лише за один день.

3. Що відбувається з нашими очима, коли ми тренуємось? Чи можемо ми допомогти собі чи навіть вилікувати катаракту, виконуючи звичайні фізичні вправи?

Доведено, що найпростіші фізичні навантаження (ходьба, ранкова гімнастика чи їзда на велосипеді) покращують кровообіг і тонус судин, а також підвищують активність антиоксидантних ферментів в організмі загалом. Ці заходи призводять до запобігання окислювальним пошкодженням у всьому організмі та зниженню окислювального стресу, в тому числі в органах зору, що істотно знижує ризик розвитку деяких очних захворювань.

Однак, якщо людина вже має катаракту, це означає, що в кришталику почався незворотний біохімічний процес, і ніякі фізичні вправи не призведуть до повернення чіткого зображення через помутніння, що вже виникло, тому що не є засобом лікування від катаракти.

4. Чи можливе лікування катаракти народними засобами?

На жаль, сподіваючись уникнути операції люди, особливо похилого віку, намагаються вилікувати катаракту народними засобами і витрачають на це чималі гроші та час. Катаракта тим часом прогресує, і якщо своєчасно не провести операцію, є ризик повної втрати зору через розвиток ускладнення – вторинної глаукоми. Жодних чудо-препаратів від катаракти не існує і вилікувати її ані народними засобами, ані медичними препаратами неможливо.

5. Що б ви порадили включити у повсякденний спосіб життя для покращення здоров'я очей?

Перше і найважливіше – почати регулярно відвідувати офтальмолога та проводити планові огляди. Після 40 років ризик виникнення катаракти суттєво зростає, тому робити профілактичні обстеження бажано щонайменше 1 раз на рік, щоб вчасно помітити початкові ознаки захворювання.

По-друге, необхідно дотримуватись основних принципів здорового способу життя: здоровий, повноцінний сон, хоча б помірні фізичні навантаження (щоденні фізичні вправи, ходьба), відмова від шкідливих звичок, регулярне вживання в їжу овочів, фруктів та продуктів з антиоксидантними властивостями, використання сонячних окулярів або головних уборів з козирком для захисту очей від ультрафіолетового випромінювання та загальні дотримання правил безпеки під час роботи з хімічними реагентами.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ