ВІДКРИТТЯ

Сім чинників, які допоможуть покращити здоров'я серця та очей

АВТОР: БІКТАШЕВ ДАМІР БРАЛІЙОВИЧ

Кандидат медичних наук, провідний кардіолог медичного центру «Altay Clinic», асистент кафедри внутрішніх хвороб НАО МУА

Дотримуючись 7 простих правил щоденного життя можна запобігти захворюванням серця і очей

Очні симптоми можуть вказати на захворювання серця. Завдяки розташування кровоносних судин у задній частині ока навіть ледве помітне пошкодження може бути попереджувальним сигналом. Американська асоціація серця виявила 7 звичок здорового способу життя та поведінки, які можуть сприяти цілісному оздоровленню організму. Щоб зрозуміти, що це за 7 факторів та на які очні симптоми слід звернути увагу перед перевіркою здоров'я серця, ми звернулися до фахівця. На наші запитання відповідає Бікташев Дамір Бралієвич – кандидат медичних наук, провідний кардіолог медичного центру «Altay Clinic», асистент кафедри внутрішніх хвороб НАО МУА, який спеціалізується на функціональній діагностиці та ехокардіографії.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, всього у світі налічується 2,2 мільярда людей, які страждають на очні захворювання, і принаймні для мільярда з них захворювання можна було б запобігти. Крім старіння та генетичної схильності, на здоров'я очей впливає безліч інших факторів, які ми можемо контролювати самостійно, що дозволяє нам запобігати захворюванням і покращувати здоров'я. Саме тому провідні офтальмологи, неврологи, ендокринологи, психіатри, ревматологи, оториноларингологи, пластичні хірурги, лікарі загальної практики, фармацевти та інженери зібралися в X-Lab Оптінол - експертному дослідному центрі компанії JGL - щоб проаналізувати останні дослідження нами тим, як піклуватися про здоров'я очей та чому це важливо для всього нашого організму.

1. Що входить до основних факторів ризику серцевих захворювань?

Американська кардіологічна асоціація спільно з Національними інститутами охорони здоров’я щороку публікує найсвіжіші статистичні дані щодо серцевих захворювань, інсульту та факторів ризику серцево-судинних захворювань. Враховуючи останні рекомендації, ми можемо поділити фактори ризику на 3 основні групи:

1. Основні фактори ризику, так звані неконтрольовані

Дослідження показали, що ці фактори значно підвищують ризик захворювань серця та кровоносних судин. Людина народжується зі схильністю до певних факторів ризику, які неможливо змінити. Чим більше у вас цих факторів ризику, тим вища ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця.

Насамперед до них відносяться:

вік (більшість людей, які помирають від ішемічної хвороби серця, віком 65 років та старше);

стать (у чоловіків вищий ризик серцевих нападів);

спадковість (також включаючи расову приналежність)

2. Фактори ризику, що модифікуються, так звані контрольовані. 

Деякі основні чинники ризику можна модифікувати, лікувати чи контролювати з допомогою ліків чи зміни способу життя. До них відносяться:

куріння;

високий рівень холестерину;

високий артеріальний тиск;

гіподинамія;

ожиріння, цукровий діабет.

3. Супутні фактори ризику

Ці фактори пов’язані з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, але їх значення та поширеність повністю не визначені. До них відносяться:

• стрес;

• алкоголь (здатний підвищувати такий контрольований фактор ризику, як артеріальний тиск);

харчування (здорове харчування – один із кращих засобів боротьби із серцево-судинними захворюваннями; те, що ви їсте, може впливати на інші контрольовані фактори ризику, такі як рівень холестерину, артеріальний тиск, діабет, ожиріння).

2. Як пов'язані між собою очі та робота серця

Очі та правильне функціонування серця, безумовно, пов’язані між собою.Багато пацієнтів не замислюються, чому терапевти та кардіологи рекомендують як обов’язкове обстеження при артеріальній гіпертензії провести фундоскопію. Фундоскопія – це дослідження очного дна щодо ураження судин, якими кров потрапляє до сітківки. Огляд очного дна використовують для виявлення гіпертонічної ретинопатії у хворих на артеріальну гіпертензію 2-го або 3-го ступенів, а також у всіх пацієнтів з цукровим діабетом. У більшості випадків пацієнт може не підозрювати, що має підвищений артеріальний тиск, доки не обстежить очне дно.

Також у літературі описано безліч випадків виходу емболів (згусток крові, тобто тромб, бульбашка повітря або частка жиру) з порожнин серця з подальшою закупоркою (оклюзією) дрібних судин сітківки, що може призводити до втрати зору. Емболія є найчастішою причиною оклюзії артерії сітківки, а емболами можуть бути як тромби, атеросклеротичні бляшки, так і пухлини в порожнинах серця. За будь-яких судинних порушеннях в оці, ймовірно, емболічного походження, необхідно провести ехокардіографію (УЗД серця) для виключення наявності пороку серця. Іншою причиною виникнення емболів є відкрите овальне вікно – це вроджена аномалія з високою поширеністю (приблизно 25% від загальної популяції) та ще більш високою частотою (близько 40%) серед пацієнтів із криптогенним інсультом. Оскільки ця вроджена аномалія дуже поширена, необхідно своєчасне проведення УЗД серця для мінімізації та запобігання можливої ​​оклюзії сітківки.

3. Які очні симптоми можуть вказувати на хвороби серця і що робити, якщо ми їх помітили?

 

Можна виділити 4 основні ознаки зміни очей за неправильної роботи серця.

Перший і найпоширеніший – це фонова ретинопатія (патологічні зміни судин сітківки ока незапального характеру, що призводять до порушення кровопостачання у її тканинах та виникнення дистрофічних процесів), що зустрічається при артеріальній гіпертензії.

По-друге, так звана «пульсуюча» зіниця, що спостерігається при недостатності аортального клапану серця. Недостатність аортального клапану – це стан, за якого аортальний клапан, що знаходиться між аортою і лівим шлуночком серця, недостатньо закривається і частина крові проходить назад у серце замість того, щоб йти в аорту, а з аорти – в органи та тканини. При цьому можна спостерігати таку очну ознаку, як розширення і звуження зіниці ока синхронно із серцебиттям. Зазвичай зіниця розширюється і звужується у відповідь на зміну світлової гами, однак в даному випадку це пов’язано з дуже великою різницею пульсового тиску, низьким діастолічним (нижнім) тиском, високим ударним об’ємом за недостатності аортального клапану. Дана ознака пульсуючої зіниці названа знаком Ландольфі, на честь Мішеля Ландольфі, який відкрив цей симптом у 1909 році.

По-третє, ксантелазми на повіках або навколо них – косметичний дефект шкірного покриву у вигляді підшкірного відкладення холестерину, проявляється у вигляді бляшки жовтуватого кольору, що височіє над рівнем шкірного покриву, розташовується частіше на верхній повіці біля внутрішнього кута ока. Наявність ксантелазм свідчить про високий рівень холестерину та ліпідів низької щільності, що, як ми знаємо, є ризиком ішемічної хвороби серця. Високий рівень холестерину і особливо ліпопротеїдів низької щільності насамперед сприяє ураженню артерій серця: холестерин відкладається в інтимі коронарних артерій у вигляді бляшок холестерину. Тому така діагностична ознака, як ксантелазми повік, дає чітку діагностичну ознаку можливої ​​ішемічної хвороби серця в майбутньому.

По-четверте, так званий сірий ореол. Сірий ореол або Дуга рогівки є сіро-білим або жовтуватим помутнінням, шириною 1-1,5 мм, розташованим біля периферії рогівки, але відокремленим від краю чіткої зоною рогівки шириною 0,3-1 мм. Сірий ореол є ознакою гіперліпідемії (підвищення холестерину), яка може бути причиною ішемічної хвороби серця. Тому при виявленні сірого ореолу навколо рогівки потрібна передусім перевірка ліпопротеїдів низької щільності, загального холестерину. Взаємозв’язок між дугою рогівки (arcus senilis) та смертністю від ішемічної хвороби серця та серцево-судинних захворювань вивчався у проспективному дослідженні людей віком від 30 до 69 років, у середньому протягом 8,4 років у межах дослідження – Lipid Research Clinics Mortality Follow- up Study. Серед чоловіків віком 30-49 років дуга рогівки, мабуть, є прогностичним фактором ІХС (ішемічної хвороби серця), незалежно від її зв’язку з гіперліпідемією у цій віковій групі, приблизно такої ж величини, як і інші поширені фактори ризику, що підкреслює корисність раннього діагностування дуги рогівки в якості прогностичного фактору для практикуючого лікаря.

4. Які 7 навичок необхідно включити у повсякденне життя для профілактики серцево-судинних захворювань?

Серцевий м’яз працює безперервно протягом усього нашого життя. Правильна робота міокарду є необхідною умовою для збереження довголіття та життя без серцево-судинних захворювань. Є 7 простих правил для підтримки функціонально здорового стану міокарда та профілактики серцево-судинних захворювань.

•   Рух – це життя

Рекомендовано выполнение регулярных физических нагрузок. Ключевое слово – регулярных. Речь не идет об олимпийских нагрузках, необходимо наличие достаточной ежедневной активности. Ходьба – один из лучших вариантов физической активности. Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения необходимо заниматься ходьбой 150 минут в неделю, для разнообразия монотонную ходьбу можно разбавить походом в парк, заняться пешим туризмом либо изучением новых объектов и интересных мест. Отсутствие физической активности (детренированность) приводит к повышению как артериального давления, так и уровня холестерина, что способствует перегрузке сердечной мышцы.

•  Отказ от курения

При курении происходит снижение уровня кислорода в крови, в результате чего сердечная мышца пытается компенсировать это силой сердечных сокращений и их частотой. Через 12 часов с момента отказа от курения происходит снижение уровня углекислого газа в крови до нормы, что позволит большему количеству кислорода поступать к жизненно важным органам, таким, как сердце.

•  Правильное питание

Необходимо, не прибегая к изнурительным диетам, составить правильное, сбалансированное питание, не лишенное жизненно важных для миокарда сердца электролитов и питательных веществ. Снижение употребления жиров животного происхождения, жирных сортов молочных продуктов, муки, соли, сахара, алкоголя позволит снизить не только индекс массы тела, но и вероятность развития сахарного диабета.

•  Сон як ліки

Повноцінний сон, який включає ранній відхід до сну, а також достатню його тривалість (мінімум 7-8 годин), дозволить істотно підвищити стресостійкість.

•   Контроль стресу

Стрес може стати тригером до підвищення артеріального тиску, зміни режиму харчування, погіршення якості сну. Профілактика депресивних станів дозволить значною мірою знизити ризики серцево-судинних захворювань.

•  Регулярний медичний огляд як засіб запобігання розвитку серцево-судинних захворювань на ранньому етапі

Найчастіше люди не надають великого значення профілактиці серцево-судинних захворювань. Профілактичний огляд включає як огляд спеціаліста, так і визначення ключових показників крові, таких як ліпідограма, рівень глюкози крові, аускультація серця, моніторинг артеріального тиску.

Контроль ваги є важливим етапом самодіагностики стану організму

Вказаний метод дозволяє кожній людині самостійно визначати необхідність змін у режимі харчування та фізичної активності. Оптимальний індекс маси тіла є одним з важливих критеріїв зниження навантаження на міокард.

ІНФОГРАФІКА

Детальне вивчення ока: 10 фактів, які пояснюють, чому ми маємо дбати про здоров'я наших очей

ЧИТАТИ ДАЛІ